Ortodontiaalased töövõtted hambaarstile

2. Suust eemaldatavate plaatreteinerite reguleerimine

Suust eemaldatava ortodontilise raviaparaadi ja sealhulgas ka plaatreteineri kontrollimiseks on vaja teada järgmist.

  • Aparaadi plastmassbaas, tugiklambrid ja retentsioonikaar peavad olema terved. Plaataparaadi nähtavate defektide korral suuna patsient teda ravinud ortodondi vastuvõtule.
  • Kui patsient väidab, et ülemisele hambakaarele valmistatud plaataparaat ei püsi suus, siis kontrolli seda järgmiselt. Aseta plaataparaat patsiendile suhu ja suru seda plaadi keskelt vastu suulage. Kui tunned, et plaat vetrub, siis patsient ilmselt ei kanna plaataparaati  korrektselt. Räägi sellest ka patsiendile ja soovita pöörduda  teda ravinud ortodondi vastuvõtule.
  • Kui suhu asetatud plaadi keskosale surudes tunned, et see ei vetru ja on vastu suulage, siis võib probleem olla tugiklambrite ja retentsioonikaare asendite muutuses hammaste suhtes.
  • Kontrolli tugiklambrite asendit hammaste suhtes. Kui klamber on hambast eemal, siis painuta see mittelõikava tangiga hambale lähemale. Küsi patsiendilt, kas klambri korrigeerimine  andis tulemust, s.t. kas plaataparaat püsib paremini suus.
  • Kontrolli retentsioonikaare asendit eeshammaste suhtes. Kaar ei tohi olla hammastest eemal ega liiga tugevalt vastu hambaid. Kui nimetissõrm toetab suulaes vastu plaati, siis pöidlaga pead saama liigutada kaart mööda hamba labiaalset pinda.
  • Kui retentsioonikaar on eeshammastest veidi eemal, siis võta mittelõikav tang ja suru retentsioonikaare lingu mõlemalt poolt veidi kokku. Küsi patsiendi käest, kas pärast seda püsib plaat paremini suus.
  • Plaataparaadi küljes olevad aktiivsed elemendid (protraktsioonivedrud, käesarnased vedrud) peavad samuti toetuma vastu nihutatavat hammast. Kui hambaarst ei oska nende asendit ise korrigeerida, siis soovitage patsiendile esimesel võimalusel pöörduda teda ravinud ortodondi vastuvõtule.

Viide videole