21.03.18. orientalistika seminaris Sungju Park Kang Korea naisspioonidest

ORIENTALISTIKA SEMINAR

Kolmapäeval, 21. märtsil 2018, kell 18:15
Ülikooli 18-307

Sungju Park Kang (Turu ülikool)

A ‘Virgin Terrorist’ in Korea

This talk aims to explore the destruction of a South Korean plane by a North Korean secret agent woman. The KAL 858 disappeared over the Andaman Sea on 29 November 1987. According to South Korea, Hyunhee Kim bombed the plane under instructions from the North Korean leadership, killing 115 people. Many unanswered questions, however, have emerged and resulted in two rounds of reinvestigations. The talk, in a broader context, is concerned with the politics of contested truths and narratives.

Sungju Park-Kang on Soome Turu Ülikooli Ida-Aasia uuringute keskuse (Centre for East Asian Studies, University of Turku in Finland) uurija. Tema peamiseks uurimisteemaks on Korea rahvusvaheliste suhete süsteemis. Vt ka