Kaheksas turvakiht: lülita sisse krüpteerimine

Nutiseadmetel saab krüpteerida nutiseadme sisu. Krüpteerimine tähendab siinkohal seda, et enne andmete salvestamist nutiseadmesse need krüpteeritakse, andmete lugemisel dekrüpteeritakse. Krüpteerimine on võimalik sisse lülitada uuemate Androidi nutiseadmetega ja iOSi seadmetega. Kui krüpteerimine on sisse lülitatud, siis toimub see taustal, kasutaja jaoks nähtamatult.

Krüptimine takistab pahalase juurdepääsu nutiseadme sisule – ilma võtmeta on seadmes olev krüpteeritud info mõistetamatu. Seega on see väga hea ennetav meede juhuks, kui Sinu seade peaks ära kaduma.

Nutiseadme krüpteerimiseks on vajalik sisestada krüpteerimise võti (parool), mille abil krüpteeritakse seade ja edaspidi saab krüpteeritud andmed kasutamiseks lahti krüpteerida ainult selle võtmega. Krüpteerimise sisselülitamine on ühekordne tegevus ja see võib aega võtta mitu tundi. Krüpteerimist ei tohi katkestada, seepärast soovitatakse nutiseade selleks ajaks laadima panna.

Kui krüpteerimine on sisse lülitatud, siis krüpteerimise võtit küsitakse nutiseadme käivitamisel ekraanilukuna.

Kui Sa kasutad seadmes mälukaarti, siis saab ka selle eraldi krüptida. Mälukaarti pole mõtet krüpteerida, kui hoiad seal filme või muusikat, aga kui hoiad seal tundlikku infot, siis on mõistlik mälukaart krüpteerida. Krüptitud mälukaarti ei saa teises seadmes lugeda – selleks tuleb mälukaart eelnevalt lahti dekrüpteerida.

Seadme krüpteerimise sisselülitamine:

  • ühenda nutiseade vooluvõrku,
  • vali Seaded > Turvalisus > Krüpti seade > lülita sisse.

Krüpteerimise sisselülitamine

Ülesanne 12

Lülita oma seadmes krüpteerimine sisse.

Täienda töölehelt ülesannet nr 2: lisa infovarasid, nendele ligipääsejaid, ohte, nõrkusi, kahjusid ja turvameetmeid, mis varem jäid märkamata.