Rootsi ekskursioon

Matk toimus 3.–7. juulil 2000. aastal. Üritusel osales 15 kooliõpilast ja nende juhendajat Tallinnast, Keilast, Toilast ja Pukast. Teel Stockholmi ja tagasi võis 3 tunni jooksul laevalt nautida toredaid vaateid kaljusaartele.

Stockholmi sadamas võttis ekskursioonil osalejaid vastu Stockholmi Ülikooli dotsent, kvaternaarigeoloog Urve Miller. Stockholmi Eesti kooli õpetaja Tiiu Valmeti käest saadi ühistranspordi piletid, mis võimaldasid ka prii pääsu Gröna Lundi tivolisse, Skanseni vabaõhumuuseumi ja teletorni tippu, kust avanes suurepärane vaade Stockholmile. Elati De Geeri (määras viirsavi aastakihtide abil mandrijää hääbumise kiiruse) nimelise tänava läheduses paiknevas Gärdenskolanis, kus kooli klassiruumidesse olid paigutatud kahekordsed narid ja neid üüriti turistidele.

Söder Mälarstrandi graniidi ja Torkelil migmatiidi, amfiboliidi ning graniidi paljandites koguti kiviminäidiseid Eesti noorgeoloogide kollektsiooni. Kivimeid võis vaadelda ka metroojaamade seintel. Stockholmis liikudes selgus, et paljud majad on ehitatud looduslikest ehituskividest: draamateater marmorist, ooperimaja graniidist, Riksbanken diabaasist, Nordbanken kvartsiidist, Jakobi kirik lubjakivist ja liivakivigi leiti mitme hoone seintes. Ka kuningalossi ehitamisel on looduskivi rohkesti kasutatud.

Kuningalossi õuel oli huvitav vaadata auvahtkonna paraadi.

Stockholm jäi meelde kui puhta õhu ja veega linn, kus võis meres ujumas käia. Soome ja Rootsi reisidel külastati eelkambriumi kurrutusvööndi alasid, järgmised välisreisid on plaanis teha noorematele, hertsüüni ja alpi kurrutusaladele Kesk-Euroopas.

Toredad vaated kaljusaartele teel StockholmiNõupidamine Gärdenskolanis
Söder Mälarstrandi graniidipaljandisAuvahtkonna paraad Rootsi kuningalossi õuel

Noorgeoloogide õpetamisest: aastad 1996–2001

Kalju Kajak