Autorid: Kaupo Teesalu, Meeme Utt
Joonised: Maire Mandel
Bio-ja siirdemeditsiini instituudi immunoloogia õppetool, 2013

Õpiobjekt täiendab arstiteaduskonna immunoloogia õppeainete immunotehnoloogia seminari ja käsitleb üht immunotehnoloogia peamist rakendusvaldkonda, milleks on terapeutiliste antikehade arendamine.

Bioloogilistest ravimitest  ehk elusorganismides toodetud ravimitest moodustavad suure osa terapeutilised antikehad või neil baseeruvad biomolekulid. Omadused, mis teevad antikehadest atraktiivsed ravimkandidaadid on eelkõige nende võime ära tunda erinevaid molekulaarseid sihtmärke, kaasates immuunmehhanisme oma toime avaldamiseks, samuti antikehade kehaomasus ja püsivus organismis. Raku- ja molekulaarbioloogia edusammud on võimaldanud arendada meetodeid sobivate terapeutiliste antikeha kandidaatide leidmiseks, nende omaduste parandamiseks ja tootmiseks. Seetõttu on antikehad kujunenud üheks kiiremini arenevaks bioloogiliste ravimite grupiks, leides kasutust vähkkasvajate, immuunhaiguste ja nakkushaiguste ravis. 

Õpiobjekti üldeesmärgiks on anda ülevaade terapeutiliste antikehade saamisviisidest, tüüpidest, ravimiarendusprotsessist ja kasutamisest haiguste ravis.

Peamisteks õpiväljunditeks on:

  • aru saada immunotehnoloogilistest meetoditest terapeutiliste antikehade saamiseks;
  • omada ülevaadet terapeutiliste antikehade tüüpidest  ja toimemehhanismidest;
  • teada terapeutiliste antikehade peamisi kasutusvaldkondi, leida infot registreeritud terapeutiliste antikehade kliinilise kasutuse  kohta.

Õpiobjekti sihtrühmaks on arstiteaduse ja hambaarstiteaduse  II kursuse üliõpilased ja proviisoriõppe IV kursuse üliõpilased. Õpiobjekti mahuks on 0,15 EAP-d ja selle läbimiseks kulub umbes 4 tundi. Õpiväljundite saavutamist toetavad: küsimused mõtlemiseks (vastus või vihje avaneb küsimusel klikkides), ülesanded, lisainfo, olulise rõhutamine (Jäta meelde!) ja enesetest, mida tähistavad järgmised ikoonid:

Küsimus mõtlemiseksÜlesanneLisainfoJäta meelde!Enesetest

forward