Autor: Anne-Ly Elhi,
suu- ja hambahaiguste assistent
Tartu Ülikool, Arstiteaduskond, Stomatoloogia kliinik
2013

Endodontia (kreeka keelest endo „sees”, odons „hammas”) tegeleb hamba pulbi ja periradikulaarkudede patoloogia vältimise ja raviga. Endodontilistest haigusjuhtudest on ravi edukas 75-95% hammastest olenevalt hamba seisukorrast ja diagnoosist. Hammaste juureravi õnnestumisel on olulised mitmed aspektid: õige diagnoos ja näidustus juureraviks, ettevalmistustööd, juurekanalitesüsteemi puhastamine ja kujundamine ning kanalsüsteemi kolmedimensionaalne täitmine. Juureravis kasutatavad diagnostilised võimalused, mehaanilised ja keemilised töötlustehnikad ning täitmisprotseduurid on aegade jooksul muutunud ja arenenud. Samuti on materjalide valik mitmekesistunud.

Juureravi põhiaspekte käsitleb viieosaline õpiobjektide sari, mis on mõeldud eelkõige hambaravi üliõpilastele. Sellest sarjast saavad kasu samuti praktiseerivad hambaarstid, kes soovivad oma teadmisi värskendada ja mõnda kaasaegsemat meetodit juurde õppida. Käesoleva õpiobjekti raames antakse ülevaade erinevatest preparatsioonitehnikatest, mida saab teostada roostevabast terasest juureraviinstrumente kasutades. Need meetodid on aluseks kaasaegsematele tehnikatele ning on kasutatavad igas hambaravi kabinetis.  Õpiobjekti läbimiseks kulub ligikaudu 4 akadeemilist tundi.

Ülalõua molaari foto, transparentne mudel ja röntgenülesvõte. (A.K.Rao et al., International Congress Series, 1256 (2003) 93-98)

forward