1. kohtumise grupitöö

Uuringule eelnesid grupiarutelud Küberakadeemia kõige esimeses õppesessioonis (jaanuar 2022). Gruppid moodustati loengus “Hei-hoo, hei-hoo, käib töö ja vile koos?”, kus gruppides tehti loova meeskonnatöö harjutusi. Gruppe, mis olid 3-5 liikmelised, moodustati 14 (kokku 54 tudengit).

Aruteluküsimused olid järgmised:

1) Millised olulised tingimused peaksid olema täidetud, et kübermaailmas töötav meeskond TOIMIKS HÄSTI ja suudaks olla loov ehk mõelda „kastist välja“?

2) Millised individuaalsed oskused on olulised meeskonnatöös?

3) Milline meeskondlik roll (liider, väljakutsuja, läbmõtleja, kontrollija) on igale meeskonnaliikmele omane?

4) Mis põhjustab seda, et naisi on IT-s vähe? Lahendus?

Esimese küsimuse arutelus toodi välja meeskonnatöö olulised aspektid, mis võimestaksid meeskonda ja paneksid selle hästi toimima, leidma loovaid lahendusi. Tütarlaste avamused on näha Joonisel 1. Numbrid joonisel on mainimise sagedused. Kõige sagedamini peeti oluliseks vaba informatsiooni liikumist, head suhtlust (suhtlusoskuseid), samuti peeti oluliseks ühist arusaama ülesandest, eesmärkidest ning avatust erinevatele lahendustele. Keskmise sagedusega mainiti  vastastikkust toetust, julgust pakkuda uusi lahendusi jat tulla välja mugavustsoonist, usaldust inimeste vahel, vastutuse võtmist, tunnustust (toetust), aja planeerimist, aktiivset osalemist, ülesannete jagamist. Mainiti ka kaasaegsete vahendite olulisust, teadmisi ja huvi teema vastu.

Joonis 1. KüberTiigrite arvamuste sagedused tingimustest, mis soodustavad toimivat ja loovat meeskonda.

Joonis 1. KüberTiigrite gruppide arvamuste sagedused tingimustest, mis soodustavad toimivat ja loovat meeskonda.

 

Teise küsimuse arutelus tõid KüberTiigrid välja, millised individuaalsed oskused tulevad kasuks meeskonnatöös IT alal. Neiude avamused on näha Joonisel 2. Kõige sagedamini mainiti suhtlusoskusi (sõbralik olek ja kuulamisoskus). Samuti peeti päris oluliseks avatust kompromissidele, koostööle, kompetentsust, juhtimisoskusi, oma arvamuse avaldamise oskust, kaastatöötamisoskust.

Joonis 2. KüberTiigrite gruppide arvamused selle kohta, millised individuaalsed oskused on vajalikud meeskonnatöö toimimiseks.

Joonis 2. KüberTiigrite gruppide arvamused selle kohta, millised individuaalsed oskused on vajalikud meeskonnatöö toimimiseks.

 

Kolmas küsimus oli, milline meeskondlik roll(id) on igale meeskonnaliikmele omased või omaks võetavad. Jooniselt 3 on näha, millised rollid (Võimaluste ruumi teooriast, Ness 2017) võeti sagedamini automaatselt, ilma harjutamata, ja on näha ka see, milliste rollidega saadakse hakkama sihipäraselt harjutades. KüberTiigrite hulgas on palju neid kes tunnevad end naturaalselt hästi juhi rollis, läbimõtleja ja leiutaja rollis. Väljakutsuja roll on vähem omane, kuid seda harjutades saadakse suurepäraselt hakkama.


Joonis 3. KüberTiigrite rollide sagedusjaotused meeskonnas..

Joonis 3. KüberTiigrite rollide sagedusjaotused meeskonnas.

 

 

KüberTiigrite endiseid ja praeguseid arvamusi küberõppe ja naiste arvu kohta IT-valdkonnas avaldame siis, kui projekt on jõudnud vastavasse etappi.

Accept Cookies