Konverents "Edukus = x × (a − b2) : y − z"

Toimumisaeg: 24. august kell 11–17
Toimumiskoht: Nordic Hotel Forum, saal Capella (vaata asukohta kaardilt)
Korraldaja: käitumis-, sotsiaal- ja tervisteaduste doktorikool
Lisainfo: Katre Sakala (katre.sakala@ut.ee, 737 5337)

Konverents on järelvaadatav Delfi.ee-s

Mis on edukus individuaalses ja ühiskondlikus plaanis? Kuidas olla edukas? Mida on selleks vaja? Millised ohud ja riskid kaasnevad eduga?

Nendel teemadel arutletakse käitumis-, sotsiaal- ja tervisteaduste doktorikooli korraldataval konverentsil "Edukus = x × (a − b2) : y − z". Üles astuvad mitmed avalikkusele tuntud isikud ning nende kõrval ka teadlased-doktorandid. Üheskoos otsitakse vastuseid eespool esitatud küsimustele ning arutatakse, kuidas meie teadusinimesed saavad omakorda meile kõigile olulistel teemadel nõu anda ja lahendusi pakkuda. Aruteludes on oodatud kaasa lööma kõik osalejad. 

Konverentsipäeva lõpus toimub Eesti laste isiksuse-, käitumise ja terviseuuringu (ELIKTU) põhjal valminud raamatu esitlus. 

Konverentsi juhib Jüri Muttika.

Ajakava 

10.30–11.00 saabumine, registreerimine, tervituskohv

11.00–11.15 konverentsi avamine

11.15–11.30 Mida meedia eduna kajastab? Mart Luik

11.30–12.00 Arutelu

12.05–12.20 Ühiskonna kihistumine: kellele klaaslagi, kellele klaaspõrand. Hans H. LuikHans H. Luik on Eesti, Läti ja Leedu juhtiv uudisekirjastaja. Tema enamusosalusega Ekspress Grupp opereerib uudisportaali Delfi nii vene, poola, inglise, eesti kui läti ja leedu keeltes. Samuti tegutseb Ekspress Grupp trükitööstuses, raamatute ning ajalehtede-ajakirjade kirjastamisel. Hans H. Luik on asutanud ka Oivalise Ajakirjanduse preemia.

Tähelepanekuid ühiskonna ja iseenda hüppelisest arengust on Luik kommenteerinud 12 aastat raadioeetris saates Keskpäevatund ning loengutes Riga School of Economicsis, Tartu ja Tallinna ülikoolis ning Oxfordi ülikooli St. Anthony kolledzis. Loeng "Ajakirjanduse kuusnurk" meedia ja ühiskonna suhetest ilmus värskes TÜ Akadeemilise Ajakirjanduse Seltsi aastaraamatus.

Ettekandes "Kellele klaaslagi, kellele klaaspõrand?" mõtiskleb kirjastaja Hans H. Luik selle üle, milline osa laste saatusest on määratud nende sünniga. Viidetega leiab tõestamist, et jutte sotsiaalsest mobiilsusest (agulist advokaadibüroosse) ei maksa liiga tõsiselt võtta. Eliidi lastel on suuremad võimalused endale tasuv elukutse ja intelligentne elukaaslane leida. Kõikide muutujate hulgast määrab lapse tulevase edukuse kõige rohkem lapse ema intelligentsuse tase.
 

12.20–12.50 Arutelu 

12.50–13.45 Lõuna

13.45–14.00 Riigikaitse edukusest kommunismist vabanenud riikides. Ants LaaneotsEndine Eesti kaitseväe juhataja, praegune riigikogu liige, kindral Ants Laaneots, kirjeldab end järgnevalt:

Olen sündinud 1948. aastal Pärnumaal, Kilingi–Nõmmes. Elu oli meie pere vastu karm – küüditamine Siberisse, lapsena vanemate kaotus, tagasitulek kodumaale. Minu suurim saavutus - elukutse õige valik. Olen „paadunud militarist“ poisipõlvest peale ja pole seda, vaatamata igasorti raskustele oma elus, kunagi kahetsenud. Olen sõjaväelase vormi kandnud ligi 45 aastat, leitnandist kuni kindralini. See elukutse oli ja on minu. Liikumine sõjaväe ametiredelil tähendas alati uut väljakutset, ülesannete püstitamist iseendale, õppimist, oma võimekuste proovile panekut, raskuste ja ka enese ületamist. Usun, et ka sportlastele on see vägagi tuttav. Niisiis – soovitus kõikidele noortele – valige alati õige elukutse, see mis huvitab, mis süstib adrenaliini ja stimuleerib arengut, mis tekitab rahuldustunde elus.
 

14.00–14.30 Arutelu

14.35–14.50 (Tipp)sport = vigastused?  Mati ArendMati Arend - spordifüsioterapeut, manuaalterapeut, TÜ Kehakultuuriteaduskonna doktorant, TÜ Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi osakonna füsioterapeut, TÜ/Rock Korvpallikooli füsioterapeut ja kehalise ettevalmistuse treener - kirjeldab oma edu valemit nii:

Edukad on need, kes soovivad olla edukad! Olen ise valinud tegevused ja alad, mis ei tundu minu jaoks tegelikult kui nö "töö", vaid pigem justkui osa minust. Seega teen kõiki vastavaid tegevusi suure huviga. See aga ei tähenda, et ei peaks nägema vaeva - vastupidi - minu arvates on edu valemis väga oluline osa töökusel ja töötahtel ning nendes tundides, mis me oma tegevustele pühendame! Tuleb püüda oma töökust ajastada õigesti.
 

14.50–15.05 Kohvipaus

15.05–15.20 Et olla spordis edukas, on vaja… Kristjan KaisRannavõrkpallur Kristjan Kais pani kirja oma mõtted edukusest ja sellest, millest ta konverentsil vestelda tahab: 

Edu valem spordis on lihtne: "Et saada tippsportlaseks tuleb väga hoolikalt valida endale vanemaid!" Kui geneetiline osa on hangitud, tuleb lisada lusikatäis õnne ja soodsate juhuste kokkulangemist...no ja näpuotsaga töökust ka. Edukust mõõta ei ole tegelikult võimalik, sest inimeste väärtushinnangud on nii erinevad. Spordis pannakse reeglina edukuse ja tulemuste vahele võrdusmärk, nii on lihtsam ennast lahterdada. Tegelik edukuse mõiste on aga palju sügavam ja sellest sooviksingi enda mõtteid jagada.
 
 

15.20–15.50 Arutelu

15.55–16.10 Edukus ja tervis. Margus PunabMargus Punab, meestearsti eriala rajaja Eestis, ütleb enda edukuse kohta:

Tervis on defineeritud füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisundina. Edukust võib vaadelda samas võtmes. Kuna inimesel kasutada oleva energia hulk on kindel suurus, siis teeb ta oma elu harmoonia otsimisel paratamatult palju instinktiivseid või harvem ka strateegilisi valikuid.
Mina olen oma elus valinud tasakaalu tee mida iseloomustavad peamiste märksõnadena arstitöö, lapsed, abikaasa, õppimine, õpetamine, kunstikogu, sport, aiad, korilus, õunapuud, teadus, raamatud, klubi, selts, innovatsioon, traditsionalistlik kultuur
 
 

16.10–16.40 Arutelu

16.40–16.50 konverentsi lõpetamine

17.00 vastuvõtt, ELIKTU raamatu esitlus
Konverentsi korraldamist toetab Euroopa Sotsiaalfond.

forward