Mis ja Kuidas?

 

Sellelt lehelt leiab informatsiooni piirkondliku geograafia olümpiaadi korraldamise kohta. Oleme siia kokku kogunud vastused erinevatele küsimustele, juhised, kuidas registreerida HITSA moodle kasutajaks ja olümpiaadi kursusele. Lisatud on ka korralduslikke soovitusi ja muud informatsiooni.

Geograafia olümpiaadi juhend 2018/19.

 

Juhised õpilasele – kursusele registreerumine

1. Registreeru HITSA Moodle (https://moodle.hitsa.ee/) kasutajaks, kui sul veel kasutajanime ei ole – kasutajaks registreerimine.

Kasutajaks registreerimisel pead teadma:

 • enda eposti aadressi, kuhu saadetakse kinnituse viide, millel vajutades konto aktiveeritakse
 • isikukoodi, mida läheb vaja registreerimise kinnitamisel

Kui sul on kasutajanimi olemas, aga oled selle unustanud, siis leiad sisselogimise alt viite salasõna ununenud? Pärast selle vajutamist pead mäletama oma kasutajanime või e-posti aadressi, sisesta üks nendest ja vajuta otsi ning sinu epostile saadetakse viide, mille abil saad endale uue salasõna määrata.

2. Registreeri ennast kursusele: Geograafia olümpiaadi piirkonnavoor

 • Logi ennast sisse moodle.hitsa.ee lehel
 • Vajuta siia viitele, mis viib sind otse kursuse juurde.
 • Kirjuta registreerimise võtmeks enda piirkond (vali alljärgnevatest üks, NB! kasuta sama kirjapilti)
  • Maakonnad: Harjumaa, Hiiumaa, Jõgevamaa, Järvamaa, Lääne-Virumaa, Läänemaa, Põlvamaa, Pärnumaa, Raplamaa, Saaremaa, Tartumaa, Valgamaa, Viljandimaa, Ida-Virumaa, Võrumaa
  • Linnad: Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu
 • Vajuta nuppu: Registreeri mind!
 • Sulle saadetakse kinnitus, et oled edukalt registreerunud kursusele.

 

Juhised õpilasele – testide tegemine

 1. Rahu ja ainult rahu!!
 2. Kõigil on testi tegemiseks täpselt sama palju aega.
 3. Testi alustame lendstardist, et süsteemi mitte üle koormata!
 4. NB! Testi tegemise ajal olge kannatlikud, kui mingi leht jääb laadima, siis ei tohi hakata järjest refreshi tegema, see koormab süsteemi veel rohkem üle.
 5. Vajutades 1 kord refreshi oodake ära vastus, mis mõnikord võib võtta natuke rohkem aega.

 

Juhised õpetajale

1. Hoolitsege selle eest, et õpilased  oleksid asjaga kursis, vaata juhised õpilasele!

2. Need õpetajad, kes hakkavad oma piirkondades töid parandama peaksid samuti registreeruma olümpiaadi piirkonnavooru kursusele.

 • Registreerimiseks toimige täpselt samamoodi nagu õpilased, loe juhised õpilasele!
 • Pärast registreerimist saatke enda piirkonna õpetajate nimed, epost ja kontakttelefon (olümpiaadi komisjonile edgar.sepp@ut.ee või ulle.liiber@ut.ee), et saaksime teid lülitada ümber tuutori rolli ja vajadusel operatiivselt kontakteeruda.

3. Kontrolli, kas sinu õpilased on registreerinud! Kui oled kursusele sisse loginud, siis vasakult menüüst leiad: käesolev kursus > geo piirkonnavoor > osalejad. Vajadusel saad valida õige rühma.

 

Olümpiaadi läbiviimine

1. Kõik õpilased peavad olema olümpiaadi sooritamise hetkeks HITSA moodle kasutajad ja registreerunud kursusele Geograafia olümpiaadi piirkonavoor. Sama käib ka õpetajate kohta, kes hakkavad töid moodles parandama.

2. Vahetult enne olümpiaadi saadame kohalikus komisjonis olevatele õpetajatele parooli, mis võimaldab õpilastele ligipääsu olümpiaadi ülesannetele.

3. Olümpiaadi läbiviimine sõltub paljuski osalevate õpilaste arvust ja arvutiklassi kohtade arvust. Väga oluliseks on saanud ka moodle keskkonna ülekoormuse vältimine, millest lähtuvalt järgnevad olulised soovitused:

 

 • Enne testi alustamist rääkida klassis üle õpilastele mõeldud instruktsioonid (vt Juhised õpilastele – testide tegemine), mis on ka testide alguses toodud. See on oluline, et ei korduks eelmise aasta moodle keskkonna „kokku jooksmine“. Selle saavutamiseks:
 1. Oleme hajutanud testi tegemise erinevatele kellaaegadele
 2. alustame testi viitstardiga (vt täpsemalt punkt 2)
 3. peame manitsema õpilasi olema rahulikud ja mitte hakkama kontrollimatult Refresh/Värskenda nuppu vajutama, mis veelgi eskaleerib olukorda

 

 • Viitstart. Moodle keskkonda üheks kõige enam koormavaks hetkeks on see kui kõik hakkavad korraga tegema, siis peab server suutma korraga väga paljudele päringutele vastata. Seega peame testi alustamise hetke hajutama ja alustame viitstardiga.
 • Piisab kui õpilased alustavad näiteks mõnesekundiliste vahedega. Kaks võimalikku viisi korraldamiseks:
 1. Alustada pingiridade või muude loogiliste gruppide kaupa, mis arvutiklassis on.
 2. Trükkida testi alustamise paroolid väikestele lipikutele ja siis need õpilastele klassis ringi tehes mõnesekundiliste vahedega kätte jagada.

 

4. Test avatakse olümpiaadi päeva hommikul kell 8:00 ja on avatud ajalise varuga, et kõik vahetused jõuaksid testi ilusti ära teha.

5. Olümpiaadi ülesannete lahendamiseks on aega 2h.

6. Testid on Moodles nii eesti kui ka vene keeles.

7. Tööde parandamisega saab alustada kohe kui õpilased on töö moodle’is esitanud. Katsete tabelis näitab esitatud tööd katse olek ja lõpetamise aeg. Sooviatme parandada küsimuste kaupa (nii nagu ka allpool viidatud juhendis näidatud) ja omavahel kokku leppida, kes millist küsimust parandab.
Oma hindeid saab ka korrigeerida, kui avastate näiteks eriti hea vastuse või selgub mingi asjaolu, et olete alguses liiga kriitiliselt hinnatud vms.

8. Probleemide ja küsimustega saab pöörduda olümpiaadi žürii poole järgnevatel kontaktidel:

 

Soovitused

Soovitame kasutada Google Chrome ja Mozilla Firefox internetilehitsejaid moodle’is olevate olümpiaadi ülesannete lahendamisel. Võimalusel vältida Internet Exploreri kasutamist.
Kasulik on konkreetses arvutiklassis, kus olümpiaad toimub, proovida olümpiaadi kursusel olevate näidistestide lahendamist. Kui esineb probleeme, siis tõenäoliselt tekivad need ka olümpiaadi ajal. Probleemide korral konsulteerida meiega või arvutiklassi administraatoriga.

 

Juhendid ja vormid

1. Kõik probleemid, mis tekivad olümpiaadi läbiviimisega arvutiklassis palun protokollida siinviidatud vormil (Exceli fail) ja saata pärast olümpiaadi toimumist olümpiaadi žüriile. Probleemide puhul täpsustada, mis õpilastega see seotud on, kas see mõjutas kuidagi nende tööd, lisada juurde kellaaeg, asjaolud ja mis ette võeti.

2. Piirkonnavooru ülesannete kontrollimine Moodle keskkonnas: juhend (pdf)

 

3. Tulemuste väljavõtte tegemine MS Excel programmi ja protokolli vormistamine: juhend (pdf)
Tulemuste_protokolli_vorm.xls - Palun tulemuste protokolli vormistamiseks aluseks võtta siin viidatud vorm.