Kompuutertomograafia

Kompuutertomograafia kasutamine on viimastel aastatel oluliselt sagenenud ja jõudnud tasemele, kus arenenud riikides moodustavad kompuutertomograafia skaneeringud umbes 5 protsenti kõikidest kiirgusdiagnostika protseduuridest. Kompuutertomograaf on toodud alljärgneval fotol.

Kompuutertomograaf

Selle meetodi puhul pöörleb patsiendi ümber lehvikukujuline röntgenkiirte kimp, mis registreeritakse vastasküljel asuva andurite  rea poolt. Arvuti koostab patsiendist lõigu- või sektorikujulise läbiva kujutise, mis võimaldab saada kõrgetasemelist diagnostilist informatsiooni. Selle informatsiooni abil on võimalik avastada kõrvalekaldeid patsiendi organismis. Kompuutertomograafia abil on võimalik uurida paljusid kliinilisi probleeme nii rinna, kõhu ja selja piirkonnas. Samuti on see sobilik peavigastuste diagnoosimiseks.

Siiski tuleb arvestada, et kompuutertomograafia puhul võivad doosid olla suurusjärgu võrra või veelgi suuremad kui tavalises röntgendiagnostikas. Kompuutertomograafia uuringud suurendavad oluliselt meditsiinilise diagnostika käigus saadud kollektiivdoosi ja mõnes riigis ulatub see  suurenemine kuni 40  protsendini kogudoosist. Soolestiku alaosa uurimine annab 10 protsenti kogu kollektiivdoosist ja rindkere uurimine umbes ühe protsendi. Need arvud näitavad selgelt, et mõned suhteliselt harva kasutatavad protseduurid võivad anda elanikkonnale kaugelt suurema doosi kui tavalisemad uuringud. Seepärast kompuutertomograafiat ei kasutata, kui tavalisest röntgenuuringust saab piisavalt informatsiooni diagnoosimiseks.