Keha ja jalad ühes tükis nukk: Sipsik

Keha ja jalad ühes tükis nuku õmblemisel vajad head ideed (nt mõnda laste joonistatud fantaasia­tegelast), sobivat kangatükki ning oskust detailitükke täpselt kokku õmmelda.

Raskusastme poolest on see kaltsunukk jõukohane ka algajale õmblejale, sest puudub vajadus valmistada pisikesi ja täpseid õmbluseid vajavaid nukuriideid.

Kui nukk pole väga suur, võib õmblusmasina puudumisel servad kokku õmmelda ka käsitsi nt sämp- või äärimispistet kasutades. 

MATERJALID:

Keha ja jalad ühes tükis nukkude õmblemiseks sobivad väga hästi erinevad kangajäägid või oma aja ära elanud riideesemed. Materjali omaduste poolest on parimad tiheda koega natuke paksemad kangad.

Sipsiku pea ja käte õmblemiseks on kasutatud heleroosat kardinasameti resti ning keha tarbeks puuvillasest trikotaažist beebibodi. Juuksed on täisvillase lõnga juppidest ning silmad ja suu tikitud. Nuku täitematerjalina on kasutatud vatiini.

ÕMBLEMINE (LÕIGE):
1.

Nuku õmblemist alusta idee visandamisest ning selle järgi lõike joonistamisest. 

Oma lõiget joonistades võib selle märkida otse kangale, kuid kindlam on see eelnevalt siiski lõikena paberile joonistada ning hiljem paberist šablooni järgi nuku osad välja lõigata.

2.

Lõike valmistamiseks võta umbes nuku suurune paberileht ning murra see vertikaalselt pooleks. Joonista „pool nukku“.

Lõika „lumehelbe tehnikas“ nukk välja ning saad lõike. Kui nuku kuju pole päris selline nagu soovisid, katseta veel.

3.

Kontrolli, kas lõige mahub ikka sellele kangatükile, mille planeerisid nuku riieteks. Kinnita lõige nõeltega kangale ning lõika ära üleliigne kangaosa (st nuku riieteks jääb kaks ristküliku kujulist triibukanga tükki). 

Tee sarnane mõõtmine peaks mõeldud kangatükiga.

4.

Aseta peatüki ja kehatüki paremad pooled vastakuti ning õmble masinaga kokku.  Õmblusvaru pressi lahku.

NB! Vajad kahte taolist tükki- nuku esiosa ja seljaosa.

5.

Pane nuku esiosa- ja seljaosa tükkide paremad pooled nii vastakuti, et pea ja keha ühendav õmblus oleks täpselt kohakuti.

NB! Vajadusel traagelda või kinnita nööpnõeltega! 

Kinnita lõige nõeltega kangale ja joonista nuku kontuur. 

6.

Eemalda lõige, kuid pane nõelad tagasi. Õmble õmblusmasinaga mööda kontuuri (üsna tiheda pistega) ning jäta pealaele või küljele avaus nuku täitmiseks.

NB! Õmblusringi algusesse ning lõppu tee kindlasti kinnitus!

PS. Kui õmbled nukku käsitsi, siis lõika nukk kontuuri mööda välja. Õmblusvaru ära jäta.

7.Joonista sarnaselt nuku käte kontuurid ning ühenda ja õmble detailid.
8.

Lõika nukk välja.

NB! Õmblusvarud jäta nurkadest hästi väikesed (lõigata tuleb peaaegu niidini välja), siis ei hakka need kohad nukku ümber pöörates kiskuma. Ole ettevaatlik, et niiti katki ei lõika!

PS. Ümaratesse nurkadesse tee sisselõiked või lõika välja väikesed kolmnurgakesed.

9.

Pööra nukk ümber.

NB! Ümberpööramisel on headeks abilisteks nurkade välja lükkimisel pika teraga käärid või hiina toidu pulgad. See on kõige raskem koht, mistõttu ole ettevaatlik, et olematu õmblusvaruga kohad ei rebeneks!

Vajadusel pressi.

10.

Topi nukk täis. Täitematerjalina võib kasutada vatiini, villa vmt, aga ka tekstiilijääke, millest enam midagi muud teha ei saa. 

Õmble kinni nuku pea peal asuv toppimise ava. 

Õmble nukule nina. Ninaks on ringikujuline tükk riiet, mis on krookena kokku tõmmatud ning mille sees on tükike vatiini.

11.Kinnita keha külge käed. Õmble tugeva käsitsiõmblusega (nt äärimispistet kasutades).
12.

Õmble või tiki silmad ja suu.

Soovi korral võid silmadeks kasutada poes müüdavaid nukusilmi või nööpe. Samuti võib silmad ja suu joonistada tekstiilimarkeritega.

13.Kinnita juuksed.

 Inspiratsiooni andis Tartu Rahvaülikooli kaltsu- ja mängunuku kursus (juh. Pille Pattak).

Lõige:

  • loige_sipsik.png
back forward