Nikkeltitaanist juureravi instrumentide omadused ja kasutamise eripärad
Kokkuvõte
Juurekanalite mehaanilist preparatsiooni on õigusega peetud üheks olulisemaks faasiks juurekanalite ravis. Selleks, et preparatsioon oleks korrektne ja nõuetekohane, peab oskama kombineerida erinevaid instrumente ja instrumenteerimistehnikaid.
Kaasajal on juurekanalite preparatsioonil eelstatud nikkeltitaanist instrumendid. Need tööriistad on superelastsed ja vastupidavad tsüklilisele väsimusele ning neid saab suurepäraselt kasutada kõverates juurekanalites. Instrumendid aitavad vältida juurekanalites tekkivaid ummistusi, astmeid, transportatsioone ning perforatsioone, kuid need fraktureeruvad tunduvalt sagedamini kui roostevabast terasest instrumendid.
Nikkeltitaanist instrumentide kasutamisel on lisaks sulami omapärale oluline valida ka sobiva disainiga instrumendid ning kasutustehnikad. Kuidas seda teha ning mille alusel valida instrumente erinevate ravijuhtude jaoks, sellest juba järgnevas õpiobjektis “Hammaste juurekanalite preparatsioon nikkeltitaanist instrumente kasutades”.
Pildil on hambad 24 ja 25. Viimatimainitul on teostatud juureravi ümberravi nikkeltitaanist instrumente kasutades ning tulemuseks on kena juureravi, kus juuretäidis on tihe, piisava koonilisusega ja juuretipuni. Juuretäidis järgib juurekanali kulgu ning periapikaalne radolutsents puudub. Hammas on valmis tihvti ja krooni paigaldamiseks. Hambal 24 on näha puuduv krooniosa, kruvi fragment juurekanalis ning hõre juuretäidis, mis ei ulatu juurekanali täispikkusesse. Tulemusena on tekkinud periapikaalne radiolutsentne kolle. Hammas vajab juureravi ümberravi ning koronaalset taastamist.