3.2. Erinevate preparatsioonitehnikate kasutamise eesmärgid

Hamba juurekanalite puhastamise ja kujundamise põhieesmärkideks on:

 1. eemaldada infitseerunud pehme- ja kõvakude;
 2. võimaldada loputuslahustel juurdepääs apikaalsetesse juurekanali osadesse;
 3. tekitada ruumi medikamentidele ja juuretäidismaterjalidele;
 4. säilitada hambastruktuuride terviklikkus.

Preparatsiooni mehaanilised eesmärgid:

 1. jätkuvalt kooniline preparatsioon;
 2. diameeter kahaneb koronaalselt apikaalsele;
 3. apikaalne ava peab jääma oma originaalkohale ja säilitama algse kuju (vaata vigade tekke võimalustest apikaalsel preparatsioonil õpiobjektist "Hammaste juurekanalite tipuanatoomia ja apikaalne preparatsioon");
 4. apikaalne konstriktsioon peab jääma nii väikeseks kui võimalik.
  Jäta meelde! Kitsaste kanalite tipuava on soovitatav laiendada kuni #20.02-ni. Kui tipuava on suurem kui #20.02, siis peab seda vaid puhastama, laiendada enam ei tohi!

Kõrvaloleval joonisel on kujundatud juurekanaliga hammas, mis vastab preparatsiooni mehaanilistele eesmärkidele. Juurekanali diameeter kahaneb ühtlaselt koronaalselt apikaalsemale (märgistatud oranžide triipudega), säilitatud on kanali algne kuju ning tipuava on säilitatud võimalikult väiksena.

Preparatsiooni bioloogilised eesmärgid:

 1. instrumenteerida vaid juurekanali piires. 
  Jäta meelde! Üle apeksi võib minna vaid kuni ISO #10 nõelaga (juurekanali pikkuse mõõtmisel ning kui on vaja saavutada akuutse alveolaarabstsessi drenaaži läbi hamba juurekanali);
 2. nekrootilist materjali ei tohi viia üle juuretipu;
 3. eemalda hoolikalt kogu orgaaniline materjal;
 4. puhastada ja kujundada juurekanalid ühel visiidil. Kui pole 100% kindel, et on võimalus seda teha, siis on vajalik anda patsiendile uus visiidiaeg. Prepareerida üks juurekanal korraga ning alustada kergeimast.

Väga oluline on apikaalse osa kujundamine. Ülevaade apikaalosa anatoomiast on antud õpiobjektis "Hammaste juurekanalite tipuanatoomia ja apikaalne preparatsioon".

back forward