BBB kasutamine Moodle'is

BBB kasutamiseks lisage Moodle'is e-kursuse avalehele tegevus BigBlueButtonBN.

BigBlueButtonBN lisamiseks:

 • valige lingist Lisa vahend või tegevus avanevast aknast BigBlueButtonBN
 • sisestage BBB-le nimi ning kirjeldus. Kirjeldusse võib lisada juhised õppijale. 

Näidisjuhis õppijale (ava ja kopeeri)

Veebiseminarid/praktikumid toimuvad BigBlueButtoni rakenduse vahendusel. Selleks vajate kiiremat internetiühendust (võimalusel kaabliga, mitte wifit), audio kuulamiseks kõrvaklappe või kõlareid, rääkimiseks mikrofoni, enda videopildi edastamiseks veebikaamerat. Kui videopildi edastamine pole hädavajalik, siis ressursi säästmiseks on parem piirduda audioga. Kui teil pole vaja teha ettekannet või küsida, lülitage kaja/müra vältimiseks enda mikrofon välja. Esitluse slaidid salvestage eelnevalt pdf-formaati.

Veebilehitsejaks sobib kõige paremini Google Chrome. Internet Explorer ei sobiApple'i telefonis kasutage Safarit.

BBB juhend osalejale: https://sisu.ut.ee/juhendid/bbb-juhised-osalejale


Webinars/workshops take place through the BigBlueButton application. You will need a faster internet connection (wired if possible, not Wi-Fi), headphones or speakers to listen to audio, a microphone to talk to, a webcam to stream your video. If transmitting a video image is not essential, use audio only. If you do not need to make a presentation or ask, turn off/mute your microphone to avoid echo and noise.

Use Google Chrome web browser or Safari on iPhonesBigBlueButton does not work with Internet Explorer.

Instructions: https://sisu.ut.ee/juhendid/bbb-%E2%80%93-instructions-users

 • seadistage sessiooni salvestamine (vaikimisi seadetega saab salvestada)
 • seadistage, kas osalejad peavad ootama moderaatori sisenemist (vaikimisi seadetega ei pea ootama)
 • laadige soovi korral üles esitluse vm fail (soovitavalt pdf-formaadis)
 • vaadake üle osalejate rollid (moderaator või vaataja, vaikimisi seadetega on paigas)
 • siduge sessioon soovi korral kalendriga
 • kui BBB peab olema kasutatav rühmana, valige sobiv rühmarežiim
Salvestatud sessioonid ilmuvad automaatselt mõne aja möödudes vastava BBB seminariruumi juurde. Kuna salvestised asuvad eraldi serveris, siis saab nende linke levitada ka Moodle'i kursuse väliselt. Salvestiste nägemiseks ei pea olema Moodle'i kursusele sisse logitud, vaid salvestist näeb igaüks, kes teab vastavat veebiaadressi (vt näidet). 

Kuidas näidata õppijatele slaide?

 • Salvesta slaidid eelnevalt pdf-formaati.
 • Slaide saab Presenter ehk esitleja õigustes inimene (Users nimekirjas on tal nime ees oleval ikoonil vasakus ülanurgas helesinine ekraani kujutis). Presenteri rolli saab õppejõud endale teiselt moderaatorilt üle võtta ekraani alaservas ümmargusel sinisel pluss-märgiga nupul klõpsates.
 • Slaidide faili üleslaadimiseks klõpsa ümmargusel sinisel pluss-märgiga nupul - vali Upload a presentation. Lisa slaidide pdf-fail alale Drag files here to upload or browse for files. Klõpsa nupul Upload. Oota, kuni fail laetakse serverisse.

Esitlus

 • Slaide saad vahetada akna all olevatest nooltest.

Kuidas jagada ekraani?

 • Ekraani jagamiseks kontrolli esmalt, et kas kasutad Google Chrome, Firefox, Opera, Edge veebilehitsejat (ekraani jagamiseks kasutakse WebRTC tehnoloogiat). Võiksid eelistada Google Chrome'i.
 • Kui kasutad macOS operatsioonisüsteemi, siis kontrolli üle, et oled süsteemi seadetest (System Preferences) privaatsusseadete (Security & Privacy) alt lubanud ekraani salvestamise (Screen Recording) Google Chrome või Firefox veebilehtisejale. Kahjuks ei tööta ekraanijagamine Safariga.
 • Kui ekraanijagamise nuppu ülal pildil punkt 1 juures ikka ei esine, siis kontrolli üle, kas on olemas Presenter ehk esitleja õigused. Seda saad kontrollida kui vaatad pildil punkt 2 juures väikest ekraanijagamise logo enda nime juures.

Kuidas jagada BBB sessiooni ajal välist videot?

Välise video jagamiseks klõpsa ümmargusel sinisel pluss-märgiga nupul ja vali Share an external video. Kleebi välise video lahrisse selle video URL ning jaga videot (Share a new video).

externalvideoPAnopto

NB! Välise videona saab näidata ka Panopto videot. Toetatud on Panopto, YouTube'i, Vimeo, Instructure Media, Twitch ja Daily Motion URLid.

Panopto video puhul veenduge, et video on avalikult (Public) või lingiga (Anyone with the link) kättesaadav. Rangema kättesaadavuse piiranguga (nt ainult kursusel osalejatele) ei pruugi vaataja videot näha, kuna ta ei ole Panoptosse sisse logitud.

Kui BBB sessioon salvestatakse, siis BBB sessiooni ajal välise video näitamist ei salvestata BBB sessiooni salvestusse. Salvestuses on näha viimane näidatud slaid ning seega on välise video näitamise eel soovitatav lisada esitlusse slaid Video ning edastada video link ka vestlusaknasse, kust salvestuse vaatamisel saab seda linki avada.

Panopto video näitamise võimalus BBB sessiooni sees võimaldab õppejõul salvestada enne veebiseminari Panoptoga ette miniloeng ning käivitada see siis välise videona seminari ajal õppijatele näitamiseks. Miniloengu järel saab teha video teemal arutlusi või lasta õppijatel küsida, mis jäi arusaamatuks.

Tahan, et õppijad saaksid ise esitlust läbi viia. Mida on vaja selleks teha?

 • Õppijad saavad alati teha suulist ettekannet. Slaidide näitamiseks tuleb anda õppijale Presenter ehk esitleja õigused.
 • Klõpsa vasaku hiireklahviga õppija nimel ning vali menüüst Make presenter. Sellega tekib õppijal võimalus faile üleslaadida, slaide vahetada ning ekraani jagada.
 • Presenteri rolli saab õppejõud endale tagasi võtta ekraani alaservas ümmargusel sinisel pluss-märgiga nupul klõpsates.

Kuidas teha rühmatööd ja jagada õppijad väikestesse rühmadesse?

BBBs on selleks Breakout Rooms, mille saab aktiveerida osalejate juures asuvast hammasrattast.

 • Klõpsa osalejate nimekirja Users juures hammasrattal ja vali Create Breakout Rooms.
 • Vali, mitu ruumi luuakse, kuidas osalejad ruumidesse jaotatakse (liituvad ise, jagatakse juhuslikult või jagab õppejõud) ning mitu minutit õppijad väikestes rühmades töötavad.
 • Kui määratud aeg lõppeb või kui soovite ise töö väikestes rühmades lõpetada tulevad õppijad tagasi põhiruumi.
 • Breakout Rooms'is on osalejatel kõik õigused ning nad saavad iseseisvalt jagada ekraani, valget tahvlit ning muid BBB võimalusi.
  Create Breakout rooms

Breakout rooms settings

 • Õppejõud saab liituda väikeste rühmadega ja kuulata/vaadata, kuidas rühmas töö toimub. Breakout Rooms overview

Kuidas veebiseminari lõpetada?

 • Veebiseminari lõpetamiseks (et ruum tühjendatakse eelmise seminari käigus loodud sisust ja osalejatest), klõpsa akna paremal ülanurgas kolme täpiga nupul ja vali End meeting.

Salvestuste vaatamine ja kustutamine

Salvestused ilmuvad BBB ruumi kirjelduse juurde. Salvestuste vaatamiseks tuleb klõpsata Ettekanne nupul. Salvestusi saab kustada Delete nupust.

vaata

Kui te soovite salvestusi privaatseks muuta, siis klõpsake Muuda privaatseks nupul (silma kujuline nupp)