Interdistsiplinaarne teadus teadusfilosoofilisest vaatenurgast

Inimesed

Endla Lõhkivi
Endla Lõhkivi

Endla Lõhkivi, PhD (FL, MA, MSc), projekti vastutav täitja, teadusfilosoofia kaasprofessor

CV ja publikatsioonid

Uurimisteemad: praktiline realism kui filosoofiline teaduskäsitus, teadusdistsipliinide ajalugu, interdistsiplinaarne uurimistoo, teadustöö kui kultuur, teaduskorralduse filosoofilised küsimused.

Ave Mets
Ave Mets

Ave Mets, PhD, teadur

CV ja publikatsioonid

Ave Mets töötab mitme teadusfilosoofia teemaga: keemia ja tehnika filosoofia ja ajalugu, digitaalsed tehnoloogiad, loodusfilosoofia ja (teaduslik) maailmapilt. Ühest küljest on tema töö distsiplinaarsem kui tema kolleegide oma, mis annab pilguheidu ühe distsipliini teadmishorisondi seest ning ühtlasi võrdlustausta interdistsiplinaarsuse tähendusele. Teisest küljest, tulenevalt kogu Tartu teadusfilosoofia õppetooli poolt omaksvõetud praktikapõhisest lähenemisest, seisneb Metsa töö seos interdistsiplinaarsusega ka paljude tema uuritavate teemade siseomases interdistsiplinaarsuses. Nõnda näiteks on keemiliste elementide perioodilisussüsteem – üks tema olulisi uurimisobjekte – iseenesest interdistsiplinaarne ettevõtmine, ning maailmapiltigi mõjutavad erinevad teadused.

Edit Talpsepp
Edit Talpsepp

Edit Talpsepp, PhD, teadur

CV ja publikatsioonid

Edit Talpsepp on teadusfilosoofia teadur, spetsialiseerudes bioloogiafilosoofiale. Doktorikraadi omandas ta Bristoli Ülikoolis dissertatsiooniga ’Liigid, essentsialism ja evolutsiooniteooria’. Tema töö fookus on nüüdseks laienenud bioloogilistesse liikidesse puutuvalt essentsialistlikult mõtlemiselt ka inimgruppe puudutava essentsialismini. Interdistsiplinaarne element Edit Talpsepa uurimistoos tuleneb ühest küljest rahvabioloogia uuringute jaoks relevantsest kognitiivteaduse filosoofia ning bioloogiafilosoofia omavahelisest suhtest, teisest küljest aga sotsioloogiliste ja bioloogiliste küsimuste suhtest, mis on olulisel kohal bioloogiateaduse sotsiaalpoliitilise rakendamise uuringutes.

Eveli Neemre, MA, doktorant.  CV ja publiatsioonid

Jaana Eigi
Jaana Eigi

Jaana Eigi-Watkin, PhD, teadur

CV ja publikatsioonid

Jaana Eigi-Watkin on teadusfilosoofia teadur Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudis. Ta kaitses oma doktorikraadi filosoofias Tartu Ülikoolis 2016. aastal. Teda huvitavad teaduse sotsiaalsed aspektid kõige laiemas mõttes. Ta on avaldanud artikleid teadusliku objektiivsuse sotsiaalsetest aspektidest, teaduse demokratiseerimise episteemilistest ja poliitilistest külgedest ja mitteteadlaste rollist teaduses. Ta on olnud üks kaasautoreid uurimisrühma artiklites, kus intervjuusid teadlastega on analüüsitud kvalitatiivselt eesmärgiga mõista eri distsipliinide töökultuuride episteemilisi tagajärgi.

Juho Lindholm, Msc, doktorant

Juho väitekiri käsitleb tehnoloogiafilosoofia ülimuslikkust. Juho töötab klassikalise pragmatismi (Peirce, Dewey) ja diskursiivse naturalismi (Rouse, Määttänen) raames ja vaidleb aprioorsele filosoofiale vastu mitmel rindel. Juho ei tee vahet teadusfilosoofial ja tehnoloogiafilosoofial; ta peab mõlemat tehniliseks.

Katrin Velbaum
Katrin Velbaum

Katrin Velbaum, MA, nooremteadur, doktorant

CV ja publikatsioonid

Katrin Velbaum õpib teadusfilosoofia doktorantuuris ja osaleb projektis huvi tõttu filosoofilise analüüsimeetodi ja  empiiriliste (kvalitatiivsete) uuringute ühendamise vastu.

Kristin Kokkov
Kristin Kokkov

Kristin Kokkov, MA, doktorant

CV ja publikatsioonid

Kristin Kokkov on teadusfilosoofia doktorant nooremteadur. Tema uurimustöö keskendub epistemoloogilistele küsimustele ajaloolistes teadustes, täpsemalt tõendipõhisele argumentatsioonile, järelduste tellingstruktuurile ning interdistsiplinaarsusele arheoloogias.

Lilian Langsepp
Lilian Langsepp

Lilian Langsepp, MA, doktorant

CV ja publikatsioonid

TÜ filosoofiadoktorant, kelle uurimisteemadeks on muusikafilosoofia, täpsemalt muusika taju, ning ka teadusliku uurimistoo praktika.

Lisa Zorzato
Lisa Zorzato

Lisa Zorzato, MA, doktorant

CV ja publikatsioonid

Lisa Zorzato on Tartu Ülikooli (Eesti) teadusfilosoofia doktorant. Praegu töötab ta Ateena Riikliku ja Kapodistriani Ülikooli (Kreeka) filosoofiaosakonnas. Tema uurimishuvi pöörleb realismi ja antirealismi vahelise arutelu ümber teadusfilosoofias. Nüüd keskendub ta teaduslike selgituste olemust puudutavatele küsimustele, täpsemalt mudelite ja analoogiate rollile teooria muutustes ja teooriakonstruktsioonides.

Peeter Müürsepp
Peeter Müürsepp

Peeter Müürsepp, PhD, Associate Professor, Taltech

CV ja publikatsioonid

Peeter Müürsepp töötab dotsendina Tallinna Tehnikaülikoolis. Ta on Teadusajaloo ja Teadusfilosoofia Eesti Ühenduse esimees. Peeter Müürsepp on Rahvusvahelise Teaduse Ajaloo Akadeemia korrespondentliige. Projekti raames analüüsib ta praktilisele realismile toetuvat teadusekäsitlust ning uurib teadus- ja tehnikafilosoofia seoseid nende valdkondade ajalookäsitlemisega.

Riin Kõiv
Riin Kõiv

Riin Kõiv, PhD, assistent 

CV ja publikatsioonid

Uurimisalad: bioloogiafilosoofia (kaasasündivuse mõiste, geneetiline põhjuslikkus), sotsiaalkonstruktivisism, vaimufilosoofia (vaimne sisu, representatsioonilisus), nature-nurture debatt, Ludwig Feuerbachi filosoofia

Accept Cookies