Sõnastik

Sissejuhjatus

• Aatom

on aineosake, mis koosneb aatomtuumast ja elektronidest. Aatomid on molekuli koostisosa.

• Aatommass

on aatomi mass, mis on väljendatud aatommassiühikutes. Elemendi keskmise aastommassi saad leida perioodilisuse tabelist elemendi alt. (https://opik.fyysika.ee/index.php/exp/display/230455)

• Aatomvõre

on kristallvõre tüüp, milles aatomid on omavahel seotud tugevate kovalentsete sidemetega.

• Ainehulk

on aine kogus moolides, tähistatakse n.

• Aktiivsed põrked

on reaktsiooni käigus osakeste vahel toimuvad põrked, mille tulemusena tekivad  saadused.

• Aktiveerimisenergia

on reaktsiooni toimumiseks vajalik energia.

• Aldehüüdid

on orgaanilised ained, mis sisaldavad aldehüüdrühma –CHO.

• Aldehüüdrühm

on asendusrühm valemiga -CHO.

• Alkaanid

on süsivesinikud, mille struktuuris esinevad ainult üksiksidemed (st puuduvad kordsed sidemed).

• Alkeenid

on ühendid, milles süsiniku aatomite vahel on vähemalt üks kaksikside.

• Alkoholid

on orgaanilised ained, milles hüdroksüülrühm (–OH) on seotud alküülrühmaga.

• Alküülrühm

on alkaanist tulenev asendusrühm (nt metüülrühm –CH3, etüülrühm –CH2CH3)

• Alküünid

on ühendid, milles süsiniku aatomite vahel on vähemalt üks kolmikside.

• Allotroobid

on sama keemilise elemendi aatomitest koosnevad, kuid erineva struktuuriga ja erinevate omadustega lihtained.

• Allotroop

on üks mitmest võimalikust lihtainest, mida mingi keemiline element moodustab.

• Aluminotermia

on metallide saamine ühenditest alumiiniumiga redutseerimise teel.

• Alused

on ained, mis annavad lahusesse hüdroksiidioone, NaOH, KOH (üldisemas tähenduses ained, mis seovad vesinikioone ehk prootoneid).

• Aluselised oksiidid

on hüdroksiidile vastavad oksiidid, reageerivad hapetega (hüdroksiid NaOH-le vastav oksiid Na2O).

• Amfoteerne metall

on metall, mis reageerib nii aluste- kui hapetelahustega.

• Amfoteersed oksiidid

oksiidid, millel on korraga nii aluselised kui ka happelised omadused ehk need oksiidid reageerivad nii aluste kui ka hapetega.

• Amiidid

on karboksüülhappe derivaadid, kus karbonüülrühmaga on seotud asendatud aminorühm.

• Amiinid

on lämmastikku sisaldavad orgaanilised ained, kus ammoniaagi üks või mitu vesinikku on asendunud alküülrühma(de)ga.

• Aminorühm

on asendusrühm -NH2.

• Anioon

on negatiivse laenguga aatom või aatomite rühmitus (näiteks happejääkioonid Cl-, NO3-, SO42- jne.).

• Anood

on elektrood, millel toimub oksüdeerumisreaktsioon.

• Aromaatsed ühendid
    on kordseid süsinik-süsiniksidemeid sisaldavad tsüklilised ühendid, mida iseloomustab suur keemiline stabiilsus.
  • Asendatud alkaanid

on alkaanid, milles vesinik on asendatud mõne muu asendusrühmaga (näiteks klorometaan CH3Cl).

• Asendusreaktsioonid

on reaktsioonid, mille käigus molekulis asendatakse mingi aatom (või aatomite rühm) teise aatomi (või aatomite rühmaga).

• Avogadro arv

on 6,02 x10 astmel 23 (6,02 x1023) osakest/mol.