Alalõua kolmas molaar
- Lõikub suhu 17.-21. eluaastal
- Hamba juurte areng lõppeb 18.-25. eluaastaks
- Keskmine pikkus 18,5 mm
Selle hamba anatoomia varieerub hammastest enim. Pulbiruum meenutab alalõua teist molaari, kuid krooniosa paistab juurte jaoks liiga suur. Juured võivad olla lühemad, kõveramad või hoopis kokku kasvanud. Hambal esineb enim 2 juurt ja 3 juurekanalit, kuid võivad esineda ka suured variatsioonid (1-4 juurt ning 1-6 juurekanalit). Juurekanalid konvergeeruvad koronaalsest juuretipu suunas. Juurekanalid võivad olla ühenduses, hargneda ning nende vahel võib esineda palju ühendusi ehk istmuseid.
Pulbikamber on ruudu- või kolmnurgakujuline vastavalt hamba väliskujule. Pulbisarved võivad olla prominentsed või üldse puududa.
Anatoomilistest variatsioonidest võib esineda ka C-kujuline kanalsüsteem.
![]() | Kas tead? Miks tarkusehambad tihti eemaldatakse? (VastusKolmandad molaarid ehk tarkusehambad on evolutsiooni käigus oma funktsiooni ja tähtsust tuntavalt kaotanud. Nad on rudimendid, mis mõnedel inimestel juba suisa anatoomiliselt puuduvad. Inimeste toit on pehmem ja kergemini peenestatav ning nad ei vaja tarkusehambaid enam nii palju. Lisaks on tarkusehambaid raske puhastada ning tihti ei osale nad ka mälumisel, kuna nad lõikuvad ruumipuuduse tõttu hambareast väljas (näiteks mälumispinnaga põse suunas). Tarkusehambaid tasub säilitada vaid siis, kui hammas paikneb hambareas, tal on funktsioneeriv vastashammas või tarkusehammas on vajalik proteesi tugihambana. ) |