Täiskasvanule

SmileKordan veelkord, et hetkel on Eestis kahjuks olukord, kus täiskasvanute hambaravi eest peab tasuma patsient ise.

Eesti Haigekassa tasub ainult teenuse eest esmaabi korral. Vältimatu abi korras vähemalt 19-aastasele kindlustatud isikule tasub haigekassa hamba eemaldamise ja/või mädakolde avamise eest. Parem oleks loomulikult vältida nii õnnetuid olukordi hammastega, et need vajaksid kohest eemaldamist või mädakolde avamist. Kuid abiks on seegi.

Hüvitisi saavad vanadus- või töövõimetuspensionärid või vähemalt 63- aastased isikud, rasedad, alla üheaastase lapse emad, tervishoiuteenuste osutamise tagajärjel suurenenud hambaravivajadusega inimesed (nt vähihaige kiiritusravi järel).

Lugege täpsemalt: https://sisu.ut.ee/hammaste-hooldus/ainult-rahast

Hüvitised ei ole suured, kuid ka neid on vaja kasutada, et veidigi parandada hammaste tervist.

Täiskasvanule on olulised:

  • suuõõne hügieen;
  • hammaste tervis;
  • terved igemed;
  • normaalne hambumus;
  • vajadusel hammaste asendamine proteesidega.

Uurige kindlasti!

Hammaste valgendamisest

Hammaste värv on erinevatel inimestel väga erinev. Siin on olulised tegurid pärilikkus, hügieen, dieet, üldtervislik seisund, kasutatud ravimid ja varem teostatud hammaste ravi.

Valgendavaid geele on kahesuguseid - pisut nõrgema kontsentratsiooniga koduseks kasutamiseks ja tugevama toimega arstikabinetis kasutamiseks.

Valgendamine

Näide hammastest enne ja pärast valgendamist.

Arstikabinetis protseduure teostades saavutatakse efekt kiiremini peroksiidi suurema sisalduse tõttu geelis, ka saab igemeid paremini kaitsta. Protseduuride arv sõltub soovitud tulemusest, sageli aitab 1-2 visiidist. Eriti efektiivne on valgendamine aktiveerituna laseri kiirtest. Protseduur on kallis, kuid tulemus saavutatakse ühe visiidiga. Küll aga on protseduuri järgselt hambad 2-3 nädala jooksul väga tundlikud temperatuuri muutustele. Reeglina need kaebused on lühiajalised. Kui plaan on kindel, tuleb sobiva meetodi valimiseks kindlasti nõu pidada oma hambaarstiga, kes tunneb kõige paremini Teie hammaste seisundit.

Vastunäidustuseks hammaste valgendamisel on avar pulbiruum ehk avar hambaõõs, mis soodustab hammaste ülitundlikkuse teket protseduuri järel. Sama põhjusel ei ole näidustatud hammaste pleegitamine lastel ja noorukitel.

InfoValgendamist võib soovitada üldse alates 16. eluaastast.

Enne valgendamist peavad olema hambad ja igemed ravitud või terved, sest pleegitusgeeli toimel krooniline igemepõletik ägestub ja kaariesega hambad hakkavad valutama. Me ei soovita hammaste valgendamist ka rasedatele ja üldhaigustega patsientidele (kasvajad, hüpertensioon, astma). Allergikutel võib esineda vesinikperoksiidi talumatus s.o allergiline reaktsioon valgendamisel kasutavate keemiliste lisaainete suhtes. Poole aasta möödudes on vaja kordusprotseduure, eriti kui ei loobuta suitsetamisest ja sagedasest kohvi/tee joomisest. Kuid ka tavalises toidus olevad pigmentained kinnituvad hamba pinnale ja dikteerivad korduvaid valgendamise protseduure.

Kõige lihtsam ja kättesaadavam meetod on kasutada valgendavaid hambapastasid.