Igati kasulik: toitumine ja hammaste tervis

Toitumine ja kaaries

SmileMitmekülgne, tasakaalustatud, erinevaid vitamiine sisaldav toit on tervisele kasulik, sealhulgas ka hammastele. Selleks, et kehakaal oleks mõistlik, soovitatakse süüa sagedamini ja vähem korraga. Iga toit sisaldab mingi hulga süsivesikuid. Peale süsivesikuid sisaldava toidu söömist muutub sülg happeliseks ja pH ehk happe ja aluse tasakaal suus langeb allapoole kriitilist piiri. Sellega kaasneb hambaemaili demineralisatsioon ehk mineraalide kadu hambakoest. pH taseme kriitiline piir hambaemailil on 5,0-6,0 (5,7) ja dentiinil 6,0-6,2. Umbes poole tunni pärast tõuseb pH tase juurde voolava sülje toimel ülespoole kriitilist piiri ja toimub emaili remineralisatsioon ehk mineraalide taastumine hambakoes. Suhkru tarbimine 4 korda päevas ja söömise ajal tõstab kaariese (hambasööbija) hulka väga vähe. Suhkru tarbimine toidukordade vahel tõstab märgatavalt kaariese hulka.

Soovitused kaariese vähendamiseks:

  • vähendada süsivesikute hulka toidus,
  • magusat tarbida söögikordade ajal,
  • söögi vaheaegadel sobib näksimiseks toores köögivili,
  • vältida magusaid kleepuvaid toiduaineid.
  • Mitte süüa voodis! Magama tuleb minna pestud hammastega, sest happeline keskkond jääb suhu kuni kaheks tunniks.

Närimiskummist

Närimiskummi närides suureneb süljevoolus 3-5 korda. See soodustab hambapinna isepuhastamist ja bakterite poolt toodetud hapete neutraliseerimist. Kaltsiumi ja fosfaatioonide sisenemine emaili suureneb. Närimiskummi närimine soodustab toidujääkide ja hambakatu osalist kõrvaldamist. Soovitav on eelistada närimiskumme, mis sisaldavad suhkruasendajaid näiteks ksülitooli. Närimiskummi soovitatakse närida vahetult peale sööki 15-20 minutit.

Hammaste pesemine

SmileHammaste pesemiseks kasutage ainult keskmise kõvadusega või pehmet hambaharja. Hambaharja kõvaduse saate teada hambaharja varrelt või pakendilt. Hambaid pestes hoidke harja hamba suhtes 45-kraadise nurga all, nii et pool harjastest liigub hamba ja igeme vahel, see tähendab igemevaos, ja pool harjastest hamba pinnal. Tehke harjaga edasi-tagasi liigutusi. Hambaid peske süsteemi järgi. Näiteks alustage suu ühelt küljelt viimase hamba juurest põse poolt ja liikuge harjaga suu teisele küljele viimase hambani, tagasi tulge keele poolt. Ainult niimoodi, süsteemi järgi pestes võite olla kindel, et kõik hambad saavad pestud.

Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas: hommikul ja enne magamaminekut. Korralikuks hammaste pesemiseks kulub kolm, elektrihambaharjaga umbes kaks minutit. Kui hambaarsti poolt ei ole vastunäidustusi, siis valige fluori sisaldavad hambapastad. Fluor aitab tugevdada hambaemaili ja hambad muutuvad kaariesele vähem vastuvõtlikuks.

Hammaste harjamine

Hea hambahari on pehmete harjaste ja lühikese peaga. Kõva hambahari vigastab igemeid ja hambaid. Eriti kiiresti kuluvad juba paljastunud hambakaelad. Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit. Lühikese peaga harjaga mahub hambaid puhastama ka kitsamatest kohtadest.

InfoHari tuleks suunata poolviltu igemevakku, et puhastataks nii hambaid kui igemeid. Kõige tähtsam on puhtaks harjata igemeserv.

Harjamine
Hoia harja nii, et see puhastaks nii hammast kui iget. Harja korraga 2-3 hammast kiirete lühikeste edasi-tagasi liigutustega.

InfoHarjamist võiks alustada purihammaste keelepoolsest küljest. Kui alustada kergemini ligipääsetavatest kohtadest, võib tagahammaste puhastamine sootuks ununeda.

Harjamine Harjamine Harjamine
Alusta hammaste harjamist
purihammaste keelepoolsest küljest.
Esihammaste tagant harjates
pööra hambahari püsti.
Viimasena harja hammaste mälumispinnad.

InfoHoolikas harjamine kestab vähemalt 2-3 minutit, mis on pikk aeg. Harjata tuleks ka keelt. Hambapastat pannakse harjale väikese küüne suurune kogus.

Hambaharjaga ei ole võimalik puhastada hammaste kontaktpindasid ja igemeserva kahe hamba vahelt. Sealt puhastamiseks peab kasutama sobivat abivahendit, kas hambaniiti, hambatikku või hambavaheharja.

Hambavahede puhastamine

HambaniitEnne hammaste pesemist tuleks üks kord päevas puhastada ka hambavahesid, selleks kasutada hambaniiti, sest ükski hambahari ei ulatu hambavahedesse. Enamusele sobib kõige peenem hambaniit. Hambavahed on soovitatav puhastada hambaniidiga enne harjaga pesemist, sest pärast katu eemaldamist hambavahedest jõuab fluor hambapastast ka hambavahedesse. Hambaniit keerata ümber keskmise sõrme, et nimetissõrme ja pöidlaga saaks niiti hambavahes juhtida. Niit viia igemeni, edasi suruda vastu hamba pinda ja tõmmata hambavahest välja. Seejärel viia niit uuesti samasse hambavahesse, surudes ümber teise hamba. Nõnda tuleks läbi käia kõik hambavahed. Iga algus on raske! Ärge kohkuge! Iga korraga läheb niidi kasutamine lihtsamaks. Võite proovida ka spetsiaalset hambaniiti hoidvat käepidet, mis on tõesti mugav ja ei pea sõrmi suhu toppima. Hambavahede puhastamiseks võib kasutada ka spetsiaalseid harju, mida on mitmesuguses suuruses. Noortel aga ei pruugi need sageli hambavahesse mahtuda. Selliseid harju saab osta apteegist.

InfoKuna hambahari ei ulatu puhastama hambapinda kahe hamba vahelt, tuleb sealt hambakatu eemaldamiseks kasutada abivahendit, kas hambaniiti, hambatikku või spetsiaalset hambavaheharja.

Igemeveritsus on hambakatu pisikute põhjustatud igemepõletiku tunnus. Kui hambavahesid pole varem ülalnimetatud abivahenditega puhastatud, võivad igemed nende kasutusele võtmise esimestel päevadel veritseda. Igemepõletik paraneb suuhügieeni paranedes.

InfoTõhusaim vahend hammaste kontaktpinna ja igemevao puhastamiseks
on vahatatud lintjas hambaniit.

Niidiga
Niidiga
Niidiga
Niidiga puhastamisel, peab see olema pingutatult (aasana) sõrmede vahel.
Selleks võib kasutada spetsiaalset hambaniidihoidjat. Puhastust on võimalik tõhustada hoides niiti hamba ümber nurga all nii, et see haaraks hambakaela võimalikult suurelt pinnalt.
 

Kui niidiga sõrm on viidud suhu ning pingul niit lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme-nelja hõõruva üles-alla liigutusega.

Silla ankurhammaste krooniservade ja vahelülide alt puhastamiseks tuleb hambaniit viia silla vahehamba alla spetsiaalse aasataolise hambaniidisuunaja abil. Kui niit on silla alt läbi viidud, puhastatakse pingutatud hambaniidiga kõigepealt sillapea hambakrooni pinda, pöörates erilist tähelepanu, et hambakatt eemaldataks krooni servast. Ära unusta eemaldada hambakattu ka igemevaost.

Niidiga
Hari
Hari
Hambaniidi silla vahelüli alla viimiseks kasutatakse hambaniidinõela. Sillalülide alt ja ortodontilise aparaadi vahelt puhastamiseks võib kasutada ka ühe kimbuga sooloharja. Suurematest hambavahedest on tõhusaim katueemaldaja väikest pudeliharja meenutav hambavahehari või spetsiaalne kolmnurkse läbilõikega pehmest puust hambatikk. Süljes niisutatud tikku hõõrutakse igas hambavahes 4-6 korda.

InfoKüsi enda hambaarsti käest just Sulle sobivaim abivahend oma suuhügieeni eest hoolitsemiseks. Pea meeles, et bakteriladestustest puhtad hambad püsivad tervetena läbi elu. 


Lehekülje koostamisel on kasutatud dr Marek Vink'i materjale.