Hambatraumad
Sõnastik
ABCDE printsiip
kiirabis ja erakorralises meditsiinis kasutusel olev haige käsitluse aluspõhimõte patsiendi seisundi hindamiseks ja esmaseks käsitluseks. A – taga avatud hingamisteed B – vajadusel lisahapnik ja ventilatsioon C – veetustumise korral infusioon (kristalloid) D – hinda teadvust (GCS) E – febriilse temperatuuri korral antipüreetiline ravi.
ASD
(Academy for Sports Dentistry) - Spordihambaarstide Akadeemia, mis tegeleb spordiga seotud hambavigastuste ennetamise ja ravisoovituste väljatöötamisega.
Alveolaarmurd
alveolaarluu murd, mis võib kaasneda hambatraumadega ja mõjutada hamba püsivust (stabiilsust).
Aspiratsiooni kahtlus
seisund, kus hambakild võib olla sattunud hingamisteedesse, mistõttu võib olla vajalik rindkere röntgenuuring.
Ekstrusioon
osaline hamba eemaldumine hambasombust, hammas on nihkunud väljapoole ja paistab suus pikem kui kõrvalhambad.
Email
hambaemail ehk hambavaap on inimkeha tugevaim kude, mis koosneb emailiprismadest ja katab kogu hamba krooniosa. Emaili paksus on erinev – kõige paksem on see mälumispinnal ning õheneb külgpindadel hambakaela suunas. Kulumise, lahustumise või mõnel muul põhjusel (näiteks trauma tõttu) kaotatud email ei taastu.
Fuji IX
klaasionomeertsement, mida kasutatakse liikuvate hammaste ajutiseks stabiliseerimiseks hambatrauma korral.
Füsioloogiline lahus
vereplasmale lähedane soola või sooli sisaldav vesilahus, mida müüakse apteegis.
Hambaalge
arengujärgus hambakude, millest kujuneb välja lõplik hammas. Hambaalge võib saada kahjustada trauma tagajärjel, mis võib mõjutada hamba edasist arengut ja põhjustada struktuurimuutusi või hamba arengu peetust.
Hambapõrutus
trauma, mille korral hammas pole nihkunud ega liikuv, kuid hamba kinnituskude ja hambakude võib olla kahjustatud.
Hambatrauma
igasugune mehaaniline vigastus, mis mõjutab hambaid, igemeid, alveolaarluud või lõualuud.
Hambumushäire
olukord, kus hammaste asend on muutunud, sest muutunud on ühe või mõlema lõualuu suurus või asend, mis toob kaasa muutused näo kujus ja profiilis või on see tingitud hammaste valest asendist või kuhjumisest (nt hammaste enneaegse kaotuse tõttu).
IADT
(International Association of Dental Traumatology) - rahvusvaheline hambatraumatoloogia organisatsioon, mis koostab juhiseid hambatraumade käsitlemiseks.
Kloorheksidiin
antimikroobse toimega aine, mille lahust kasutatakse suuvees igemehaiguste ennetamiseks.
Kroonimurd
hamba krooniosa kahjustus, mis võib hõlmata ainult emaili või ulatuda sügavamatesse hambakudedesse.
Lateraalne luksatsioon
hamba nihkumine trauma tagajärjel külgsuunas, tihti huulte või keele poole, ümbritsev alveolaarluu võib olla murdunud.
Luksatsioon
üldmõiste, mis kirjeldab hamba asendi muutust trauma tagajärjel, näiteks intrusioon, ekstrusioon või dislokatsioon.
Neuromuskulaarsed haigused
närvisüsteemi ja lihaskonnaga seotud haigused, mis põhjustavad sarnaseid haigusnähte: peamiselt lihasnõrkus, tundlikkushäired.
Parodontiit
igemete kroonilist põletikulist haigust, mille peamiseks põhjuseks on suuõõnes elavad mikroorganismid. Samuti on olulisteks haigust esilekutsuvateks faktoriteks pärilik eelsoodumus (ehk haiguse esinemine lähisugulastel), inimese üldtervislik seisund (kroonilised haigused nagu diabeet, südame- ja veresoonkonna haigused jt), kahjulikud harjumused (suitsetamine, mokatubakas, alkoholi liigtarbimine jt) ja halb suuhügieen. Kõik eelnimetatud tegurid kiirendavad haiguse väljakujunemist ja halvendavad prognoosi.
Periodontaalligament
kollageenist koosnev kiudkude, mille abil hammas kinnitub lõualuusse, amortiseerib mälumisel tekkivaid jõude ja hoiab hammast paigal.
Pulp
hamba sees, emaili ja dentiini all, asub pehme kude – hambapulp, mis koosneb veresoontest, närvikiududest ja sidekoest. See ulatub hambakrooni ülemisest osast juuretippudeni ning on seotud juurt ümbritsevate kudedega. Pulp vastutab hamba kasvu ja arengu eest.
Subluksatsioon
hambatrauma, mille korral hammas jääb oma kohale, kuid on veidi liikuv ja võib esineda igemete veritsus.
ToothSOS
Rahvusvahelise hambatraumatoloogia organisatsiooni mobiilirakendus, mis pakub teadus- ja tõenduspõhiseid juhiseid hambatrauma esmaabi kohta.