Hambatraumad

Piimahamba avulsioon 

Foto 5. Piima- ja jäävhambad eri vanuses lastel

Piimahammas on väiksem ja sirge lõikeservaga, patsient tavaliselt <6-aastane. Jäävhammas on laiem ja lõikeserv on tal sakiline (vt Foto 5). 

Avulseerunud piimahammast ei tohi ise tagasi asetada.

Ainult hambaarst oskab õigesti hinnata, kas tegemist on piima- või jäävhambaga. Kui ei saa aru, kas tegemist on piima- või jäävhambaga, tee õrnalt repositsioon või aseta hammas füsioloogilise lahuse, piima või kannatanu sülje sisse ja pöördu kohe hambaarsti vastuvõtule.

Foto 6. Avulseerunud piimahammas ja suusisene röntgenülesvõte, millel on näha jäävhammas eemaldunud piimahamba kohal

Miks ei tohi piimahammast ise alveooli tagasi asetada ehk replanteerida? 

  • See võib kahjustada lõualuu sees paiknevat jäävhammast (vt Foto 6).  
  • Veritsuse peatamiseks kasutada marlitampooni või selle puudumisel salvrätti. 
  • Pöörduda esimesel võimalusel hambaarstile, sest puuduva piimahamba korral tuleb teostada röntgenülesvõte, veendumaks, et hammas pole intrudeerunud ehk liikunud luu sisse ega pole tegemist juuremurruga.  

Pane tähele! Teiste hambatraumadega piimahammaste ravimeetodi valik sõltub lapse vanusest, sest lapse valmisolek ravi teostamiseks on oluline tegur, mis mõjutab raviplaani ja -kulgu. Seisundit peab hindama hambaarst. Seniks tuleb anda soovitus hambaarsti vastuvõtule pöördumiseks. 

Täiendav lugemine: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendi infomaterjal Hambatraumad: Jäävhamba eemaldumine hambasombust – Tartu Ülikooli Kliinikum

Accept Cookies