Hambatraumad
Mis on replantatsiooni vastunäidustused?
- hamba ulatuslik kahjustus kaariese või parodontiidi tõttu
- vigastatu ei soovi hamba replantatsiooni
- vigastatu ei ole koostöövõimeline
- vigastatu ei soovi hiljem pöörduda hambaarstile. Ravi vajab vähemalt 4 hambaravivisiiti – , lahase eemaldamine ja juureravi.
- vigastatul on: raske kognitiivne häire, raske immuunpuudulikkus, raske kardiaalne haigus, ravimata või halvasti ravitud diabeet
Miks on jäävhamba õigeaegne tagasiasetamine oluline?
Avulseerunud jäävhammaste prognoos sõltub hambajuure arengustaadiumist ja juurepinnal olevate periodontaalligamendi (PDL) rakkude seisundist. PDL-rakkude elumus sõltub ekstraalveolaarsest ajast ja transportlahuse tüübist. Uuringud on näidanud, et 10 minuti jooksul replanteeritud hammastel on kõige parem prognoos. Kui ekstraalveolaarne kuiv aeg ületab 30 minutit, siis enamus PDL-rakkudest ei ole elujõulised. Seega sõltub avulseerunud hamba prognoos suurel määral hamba käsitlemisest ja esmaabi osutamise kiirusest õnnetuskohas. Prognoosi hindamiseks ja raviplaani valimiseks on vajalik põhjalik anamnees ning ekstraalveolaarse ja kuiva aja dokumenteerimine.
Kuigi rõhutame siin, et oluline on ülikiire tegutsemine, siis juhime tähelepanu ka sellele, et sõltumata sellest, kui kaua on hammas suust väljas olnud, on jäävhamba suhu tagasi asetamine alati vajalik. Ka halva prognoosiga replanteeritud hammas parandab esteetikat ja funktsiooni, eriti lastel.
Isegi, kui hammast ei õnnestu täpselt õigele kohale tagasi asetada, siis ärge muretsege – olete teinud kõik õigesti ja võitnud endale hamba päästmiseks aega juurde, et pöörduda 24 tunni jooksul hambaarsti vastuvõtule.
Soovituslikud replantatsiooni järgsed tegevused raviasutuses
Erakorralise meditsiini osakonnas või perearsti vastuvõtul on võimalik hamba avulsiooni korral asetada ajutine lahas liikuva hamba fikseerimiseks (vastava koolituse läbimise järgselt) ja ordineerida patsiendile profülaktiline antibiootikumravi ning kontrollida patsiendi vaktsineeritust teetanuse suhtes:
- täiskasvanud: amoksitsilliin 500mg või amoksitsilliin/klavulaanhape 500mg +125mg iga 8h järel, 7 päeva; lapsed: amoksitsilliin 40mg/kg/ööpäevas jagatud 3 annuseks (max 1-2g ööpäevas);
- penitsilliini allergia korral – täiskasvanud: klindamütsiin 300mg iga 8h järel, 5 päeva; lapsed: 10-25mg/kg/ööpäevas jagatud 3 annuseks (max 1800mg ööpäevas);
- vajadusel teostada vaktsineerimine teetanuse suhtes.