Hambatraumad

Luksatsioontraumade käsitlus 

Põrutuse ja subluksatsiooni korral paranevad hambad reeglina iseseisvalt ilma sekkumiseta, kuid vajavad siiski hambaarsti poolt seisundi hindamist ja jälgimist.

Kannatanul on soovitatav esimesetel nädalatel süüa pehmet toitu, hoida suurepärast suuhügieeni ja vältida hambaga tugevate toitude hammustamist kuni sümptomite kadumiseni. 

Dislokatsiooni korral motiveerida vigastatut või proovida ise õrnalt hammast algsesse asendisse tagasi asetada (kuid see ei pruugi alati õnnestuda) 

  • Ekstrusiooni korral üritada hammas pessa suruda õrnalt, ilma liigse jõuta  
  • Luksatsiooni korral üritada taastada hamba algne asend 
  • Intrusiooni korral mitte üritada hammast välja sikutada 

Patsient peab õrnalt hammustama marlitampooni või salvräti kahjustunud ülemiste ja alumiste hammaste vahele ja pöörduma kohe või 24 tunni jooksul hambaarsti vastuvõtule. 

Soovituslikud tegevused raviasutuses

Trauma tõttu tekkinud hamba luksatsiooni korral ei ole esmaabi andmine nii aegkriitiline, kui avulsiooni korral, kuid kannatanu vajab siiski kohest abi. Kui hammas on liiga liikuv, aseta võimalusel ajutine lahas. Sellise hamba repositsioon on raskem ja ilma tuimastuseta liiga valus. Suuna patsient hambaarsti juurde kohe või esimesel võimalusel, kuid soovituslikult 24 tunni jooksul. 

  1. Ekstrusiooni korral üritada hammas tagasi oma kohale suruda õrnalt, ilma liigse jõuta. Asetada ajutine lahas.  
  2. Luksatsiooni korral üritada taastada hamba algne asend. Kuid see ei pruugi alati õnnestuda. Asetada ajutine Fuji IX lahas. Suuna hambaarsti juurde.  
  3. Intrusiooni (hammas on pessa sisse liikunud) korral mitte üritada hammast välja sikutada.  
  4. Hamba dislokatsiooni korral ei ole antibakteriaalne ravi üldjuhul näidustatud. Kui aga esineb pehmete kudede vigastus, siis alusta antibakteriaalse raviga (kirjeldatud eespool avulsiooni peatükis).  
  5. Suunata patsient hambaarsti vastuvõtule kohe või esimesel võimalusel (soovituslikult 24 tunni jooksul).  

Täiendav info kannatanule: Tervisekassa infomaterjal „Hambatraumad“ Hambatraumad | Tervisekassa

Täiendav lugemine: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendi infomaterjal Hambatraumad: Hambaasendi muutusega traumad – Tartu Ülikooli Kliinikum

Accept Cookies