Hambatraumad
Kuidas teostada jäävhamba suhu tagasi asetamist ehk replantatsiooni?
- Leida avulseerunud jäävhammas üles.
- Võimalusel loputada hamba alveooli füsioloogilise lahusega (eelkõige tervishoiutöötaja poolt teostatav).
- Võtta kinni ainult hamba krooniosast (valge laiem osa). Hamba juurepinda ei tohi katsuda, sest sellel olevad periodontaalligamendi (PDL) rakud mängivad olulist rolli hamba taasühinemises alveooli kudedega. PDL rakkude kahjustumine mõjutab hamba prognoosi.
- Kui juur on puhas, teostada kohene repositsioon ehk hamba tagasi asetamine.
- Kui hamba peal on näha mustust, loputada hammast paar sekundit füsioloogilise lahuse, piima või kannatanu süljega. Avulseerunud hammast ei tohi desinfitseerida ja mehaaniliselt puhastada. Teostada kohene repositsioon.
- Motiveerida vigastatut asetama hammast ettevaatlikult oma kohale tagasi või teha seda ise (vt Foto 3).
- Kui hammas on tagasi asetatud, paluda vigastatul hammustada marlitampooni või salvrätti, et hammas püsiks suus paigal (vt Foto 4).
- Kui hamba tagasi asetamine õnnestus, siis vigastatu peab ise pöörduma hambaarstile esimesel võimalusel, soovituslikult 24 tunni jooksul.
Soovituslikud täiendavad tegevused, kui olete tervishoiutöötaja:
- Vajadusel peatada verejooks ja kontrollida teiste vigastuste suhtes.
- Ordineerida profülaktiline antibakteriaalne ravi.
- Vajadusel teetanuse profülaktika.
Juhised kannatanule:
- Kodus pehme jahe dieet 2 nädalat.
- Mäluda vastassuupoolega.
- Hammast mitte katsuda, torkida.
- Hammaste pesemist 2x päevas peab jätkama.
- Määrida 0,20% kloorheksidiini sisaldava geeliga või loputa kloorheksidiini sisaldava suuveega (nt PerioKin) 2 nädala jooksul: 30 sekundit iga 12 tunni järel 2 nädala jooksul.
- Hoiduda spordist ja füüsilisest koormusest.
Täiendav info: Tervisekassa infomaterjal „Hambatraumad“ Hambatraumad | Tervisekassa
Hea teada! Jäävhamba hambasompu tagasiasetamine on lihtne ja ei vaja tuimestust ning seda peaks iga inimene oskama (ja julgema) teha – hambajuur kuulub hambasompu ning läheb sinna kergesti sisse, kui proovida.
Pane tähele! Kui jäävhamba repositsioon ei ole kohe võimalik (näiteks kui vigastatu on teadvuseta või ei ole koostöövõimeline ja ise keeldub esmaabist), asetada hammas füsioloogilise lahuse, piima või kannatanu sülje sisse ja teha repositsioon või suunata hambaarsti juurde esimesel võimalusel. Kui jäävhammas on asetatud tagasi rohkem kui 15 minuti jooksul, suureneb risk tüsistustele. Sellest hoolimata on repositsioon alati näidustatud hoolimata trauma ajast.
Vees ei tohi avulseerunud hammast hoida!

