Hambatraumad
4. Kroonimurd
Hambakrooni murru korral eemaldub hambakroonist väiksem või suurem osa ja selle tagajärjel võib paljastuda hambanärv (vt Foto 8). Hamba liikuvust ei esine ja hammas on samas asendis hambakaares. Kui suhu jäänud hamba seest veritseb või te näete roosat täppi, võib hambanärv olla avatud ja vajalik on kiireloomuline ravi (hambanärvi katmine ja hamba taastamine). Raviga viivitamisel võib hammas muutuda väga tundlikuks ja hambanärv võib saada pöördumatult kahjustatud, vajalik võib olla juureravi. tõttu tekkinud kroonimurru puhul on esmane eesmärk leida ja säilitada murdunud hambakrooni osa, kuna hambaarst suudab selle sageli suhu jäänud hamba külge tagasi kinnitada. Murdunud hambaosa tagasiasetamine võimaldab sageli hamba kiiremat ja lihtsamat taastamist. Murdunud hammaste taastamine on oluline, sest aitab taastada kannatanu enesekindluse ja vaimse heaolu.

Pane tähele! Murdunud hambakrooni fragmendi uuesti suhu asetamiseks ei tohi see olla kuiv. Seega tuleb see õnnetuskohal asetada lahusesse (, piim või sülg), et vältida selle kuivamist.
Pane tähele! Veenduda tuleb, et murdunud hambakude ei ole trauma tagajärjel sattunud pehmetesse kudedesse (huulde, põske).
Pehmete kudede vigastused
Paljude näopiirkonna vigastuste korral kahjustuvad pehmed koed (igemed, huuled, nahk). Kõige tavalisemalt tekivad verevalumid ja haavad, mis võivad paikneda nii suu sees kui suu ümbruses. Vahel võib murdunud hambaosa trauma tagajärjel liikuda pehmekoe sisse.
Tegevus õnnetuskohas:
- Säilitage rahu. Kui olete abiandja, rahustage vigastatut.
- Puhastage haavad ettevaatlikult veega.
- Peatage veritsus surudes haava ettevaatlikult puhta marli või salvrätiga.
- Püüdke hinnata, kas haav on pindmine või sügav ja vajab õmblemist. Suuõõne haavad on väga veritsevad piirkonna hea verevarustuse tõttu ja võivad jätta mulje suuremast vigastusest.
- Veenduge, et hambad pole viga saanud või oma asendit muutnud. Kontrollige, kas keel on terve. Kui hammas on eemaldunud või murdunud, püüdke see leida. Hoidke kinni ainult hambakroonist (hamba valge osa).
- Kui saate veritsuse kontrolli alla ja teised vigastused puuduvad, pöörduge täiendavaks kontrolliks ja edasiste ravisoovituste saamiseks hambaarsti vastuvõtule.
Vaata lisaks: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendi infomaterjal https://kliinikum.ee/patsiendiinfo-andmebaas/hambatraumad-hambakrooni-ja-hambajuure-murd-pehmete-kudede-vigastus/
Soovituslikud tegevused, kui olete tervishoiutöötaja
- otsida üles murdunud hambaosa ning asetada see piima, füsioloogilise lahuse või patsiendi enda sülje sisse; taaskord ei tohi hammast puhastada desinfitseeriva lahusega;
- patsient peab ise esimesel võimalusel pöörduma hambaarsti vastuvõtule.
Panna tähele seda, kui hambakillud on kadunud ning patsiendil on pehmete kudede haav (nt huules), siis enne haava õmblemist tuleb katsudes ja vajadusel röntgenuuringuga veenduda, et hambakillud ei ole sattunud pehmetesse kudedesse. Hambakildude aspiratsiooni kahtlusel teha ka rindkere röntgenuuring.