Hambatraumad
7. Abi ja info saamine Eestis
Vältimatu hambaravi saamiseks tuleb pöörduda Tervisekassaga lepingu sõlminud raviasutuste poole, sest Tervisekassa maksab nii ravikindlustatud kui ka ravikindlustamata täiskasvanule osutatud vältimatu abi teenuse eest ainult oma lepingupartneritele. Järelravi, sh juureravi on täiskasvanud patsiendi jaoks tasuline.
Alla 19-aastaste hambaraviks tuleb pöörduda laste hambaravi lepingupartnerite poole (osutavad ka lastele erakorralist abi).
Tervisekassa partnerid leiab siit: https://www.tervisekassa.ee/tervisekassa-lepingupartnerid/hambaarstid.
Täiendav info Tervisekassa poolt rahastatud vältimatu hambaravi teenuste kohta on leitav siit: Vältimatu hambaravi | Tervisekassa
Pane tähele! Hambaarsti vastuvõtuvälisel ajal pöörduda näo-lõualuudepiirkonna traumadega esmaabi saamiseks erakorralise meditsiini osakonda. Ulatuslike vigastuste puhul kutsuge kiirabi või pöörduge koheselt ise erakorralise meditsiini osakonda.
Seejärel pöörduda esimesel võimalusel, soovituslikult 24 tunni jooksul hambaarsti vastuvõtule.
Vältimatu hambaravi nädalavahetustel ja riigipühadel
Tervisekassa poolt rahastatud täiskasvanute vältimatut hambaravi pakuvad riigipühadel ja nädalavahetustel:
SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Stomatoloogia kliinik
- https://www.kliinikum.ee/patsiendile/erakorraline-vastuvott/stomatoloogiakliinik
- 731 9100
- https://kliinikum.ee/stomatoloogia
- E-R 8:00-18:00, L-P 9:00–13:00
SA Tallinna Hambakliinik
- 1920
- https://hambapol.ee
- E-R 8:00-20:00, L 9:00–15:00, P 9:00–14:00
Kust leida kiirelt infot?
Erinevad veebiplatvormid sh mobiilirakendused on loonud võimaluse hambatraumadega seotud info kiireks leidmiseks ja kasutamiseks. Toome välja mõned neist.
Tervisekassa
- Tervisekassa hambatraumade infomaterjal Hambatraumad | Tervisekassa
- Infomaterjali saab tasuta tellida ja oma asutuses jagada: trykised@tervisekassa.ee
Suukool
Suukool on üleriigiline projekt, mis tegeleb laste ja noorte hambahaiguste ennetusega. Projekti rahastab Tervisekassa ja see toimib koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga. Suukool on mõeldud nii lastele kui ka kõigile, kes nendega kokku puutuvad: lapsevanematele, vanavanematele, õpetajatele, kasvatajatele, hooldajatele, hambaarstidele jne. Projekti eesmärgiks on tõsta teadlikkust suutervisest, et Eestis kasvaksid tervete hammastega lapsed. Suukool.ee-st saate teada, kuidas hoida enda ja oma lapse hambaid tervena.
Tutvu lähemalt: Suukool.ee – Laste hammaste tervis – Avaleht
Suukooli lehel on selged ja lihtsad juhised korral tegutsemiseks ja alla on laetav hambatrauma plakat: Suukool.ee – Laste hammaste tervis – Hambatrauma
rakendus
Rahvusvaheline Hambatraumatoloogia Assotsiatsioon () avaldas 2018. aastal ToothSOS rakenduse (https://iadt-dentaltrauma.org/patients-toothsos/), mille abil on igal inimesel juurdepääs tõenduspõhisele hambatraumadega seotud infole, ennetusest esmaabini.
ToothSOS rakendus:
- eesmärk on harida inimesi: patsiente, sportlasi, treenereid, lapsevanemaid, õpetajaid ning hambaravi- ja meditsiinitöötajaid.
- inglise keeles;
- nutitelefoni tasuta alla laetav;
- info on igal ajal kergesti kättesaadav.
Rakendus on nutitelefoni tasuta alla laetav ja sellel on patsientidele või elanikkonnale mõeldud kasutajaosa, milles on välja toodud põhiteave erinevate hambatraumade ja nende esmaabi võtete kohta. Rakendusest saab teavet ka meditsiinipersonalile sh hambaarstidele, sest tagatud on juurdepääs kõige uuematele teaduspõhistele ravisoovitustele. Rakendust saab kasutada koolitusvahendina esmaabi osutamiseks, reaalse esmaabi vajaduse korral või ka hambatraumade ennetuses. Kahjuks ei ole rakendus eesti keeles, kuid on kasutatav inglise keeles.