Hambatraumad
6. Kaped ja näokaitsmed hammaste kaitseks
Spordiga tegelemine suurendab näo-lõualuude piirkonna- sh hambavigastuste tekke riski, kuid nende ennetamiseks ja juba vigastatud hammaste kaitseks saab kasutada hambakaitsmeid ehk kapesid (spordikaped) ja näokaitsmeid, mille abil on võimalik kaitsta nägu tervikuna (nt jäähokis) või teatud piirkonda (nt ninavigastuste ennetamiseks ja paranemise soodustamiseks jalgpallis). Hambavigastuste ennetamine spordis sõltub peamiselt hambakaitsmete ehk kapede kasutamisest.
Hambakaitsmed on tõestatud efektiivne vahend hambavigastuste ennetamisel ning nende kasutamine on soovitatav paljudel spordialadel, kus hambavigastuste risk on eriti suur (nt poks, jäähoki). Samas ei esine hambavigastusi vaid kõrge riskiga kontaktspordialadel – need on sageli probleemiks ka vähemohtlikumatel aladel, nagu näiteks korvpall ja võrkpall, ning isegi mittekontaktsetes tegevustes, nagu võimlemine ja rulluisutamine. Seetõttu on hambakaitsmete kasutamine oluline kõigile, kes soovivad säilitada oma naeratust ning vältida ootamatuid vigastusi erinevatel spordialadel. International Academy of Sports Dentistry () soovituste kohaselt peaks hambakaitsmed olema kastutusel 29 erineva spordi- ja treeningtegevuse korral. Nimekiri ei ole kindlasti lõplik ja lisaks harrastatavale spordialale tuleb lisaks hinnata individuaalset riski hambatraumade tekkeks. IASD poolt loetletud spordialade hulka kuuluvad: akrobaatika, ameerika jalgpall, ekstreemsport, kergejõustik, jalgrattasõit, jalgpall, jäähoki, korvpall, käsipall, langevarjusport, saalihoki, maadlussport, pesapall, poks, ratsasport, rulluisutamine, rulasõit, seinatennis (squash), lainelauaga sõitmine (surf), suusatamine, tõstesport, veepall, võrkpall, võimlemine, võitluskunstid.
Uuringud näitavad, et treeneritel on suurim mõju sellele, kas mängijad kannavad suukaitsmeid või mitte. Lapseeas välja kujunenud harjumus suukaitset kasutada, suurendab tõenäosust, et seda kantakse ka täiskasvanuna. Üks parimaid motivatsioonivõtteid, kuidas sportlasi kaitsmeid kasutama panna, on muuta see üheks osaks tiimi vormist. Tartu ülikoolis läbiviidud uuring tulevaste kehalise kasvatuse õpetajate ja treenerite seas näitas, et 92% uuringus osalejatest usub spordikapede toimesse, aga ainult 17% osalejatest on neid isiklikult kasutanud. Samad üliõpilased said valida spordialasid, kus nad kindlasti soovitaksid suukaitset kanda. Üle poolte osalejatest valisid nendeks aladeks poksi, ameerika jalgpalli, hoki, ragbi ja karate.
Spordikaped
Kapesid on kolme tüüpi:
- Valmiskaped: Neid saab soetada spordipoodidest. Need on soodsamad ja saadaval standardsuurustes. Kuigi valmiskaped on kiire ja lihtne lahendus, on nende sobivus sageli kehv, mis võib raskendada rääkimist ja hingamist. Valmiskapede kaitsevõime on samuti piiratud, kuna nende suuruse ja ebatäpsuse tõttu võib püsivus olla halvem kui teistel kapedel, mistõttu võib nende efektiivsus olla madalam.
- Termoplastilised kaped: See tüüp on sportlaste seas enim kasutatud. Need on suhteliselt taskukohased ja enamikus spordipoodides kättesaadavad. Need kaped pakuvad paremat sobivust ja püsivust kui valmiskaped, kuna neid on võimalik vormida kasutaja hammaste järgi – soojendatakse kuumas vees ja seejärel vormitakse suhu asetamise teel, kasutades hammustust ja pehmete kudede survet. Kuigi korrektse vormimise korral on termoplastilised kaped tõhusamad kui valmiskaped, ei pruugi need sobida nii ideaalselt kui individuaalsed kaped. Lisaks on nende kasutamine keerulisem sportlastel, kellel on fikseeritud ortodontilised reteinerid.
- Individuaalsed kaped: Parima kaitse ja sobivusega on just individuaalsed kaped, mida valmistatakse koostöös hambaarsti ja hambalaboriga, kasutades kasutaja hambajäljendit (analoog- või digitaalne jäljend). Kuigi nende hind on kõrgem, pakuvad individuaalsed kaped täpset sobivust ja kaitset. Sõltuvalt spordiala tüübist ja sportlase vajadustest saab spordikapet valmistav tehnik kasutada erinevaid materjale ja reguleerida kape paksust, et saavutada parim võimalik tulemus. Näiteks kontaktspordialadel, nagu poks, jäähoki, kus löökide ja kukkumiste risk on kõrge, valmistatakse kaped tihedamatest ja tugevamatest materjalidest, mis suudavad paremini löögijõudu hajutada. Sellistel juhtudel tehakse kape ka tavaliselt paksemaks, et tagada maksimaalne kaitse. Väiksema traumaohtlikkusega spordialadel, nagu korvpall või jalgpall, on võimalik kasutada kergemaid ja õhemaid materjale, mis tagavad samuti hea kaitse. Individuaalsed kaped on mugavad, võimaldavad sportlastel vabalt rääkida ja hingata ning püsivad kindlalt paigal, tehes neist parima valiku ka ortodontilist ravi saavate sportlaste jaoks – kapet saab kujundada nii, et see toetaks hammaste liikumist ravi ajal.


Kokkuvõttes soovitame hamba- ja näokaitsmeid kasutada igas vanuses sportlikult aktiivsetel inimestel iga spordi- või meelepärase tegevuse juures, mis on seotud hammaste vigastusohuga.