4. Praimer

Dentiin ja email küllastatakse happetöötluse järgselt praimeriga. Praimer on eeltöötluslahus, mis valmistab kollageenkiud ette vaikudega läbi immutamiseks.

Praimer on samuti happeline, kuid tema happelisus neutraliseerub kiirelt dentiini puhverdusvõime toimel. Lisaks sisaldab praimer ka hüdrofiilseid monomeere, mis niisutavad ja avavad täiendavalt happega töödeldud pinda, aidates adhesiivil tungida hambakoesse.

Tekkinud kihile saab keemiliselt kinnituda adhesiiv. Adhesiiv on oma koostiselt sarnane komposiidiga, sisaldades ainult enam lahustunud monomeere.

Praimer on hüdrofiilne, vajades toimimiseks piisavalt niiskust. Seetõttu ei tohi kaviteeti üle kuivatada. Dentiinipind peab jääma niiske. Kaviteedi kuivatamine õhupustliga 2-3 sekundi jooksul on enamasti piisav.

Nii praimerit kui adhesiivi tuleb kaviteedi pindadele kanda piisavas koguses, et tagada pinna põhjalik niisutus. Liiga kuiva kaviteedi korral võib tagajärjeks olla täidise asetamise järgselt tekkinud hamba tundlikkus. Samas ei tohi adhesiivikiht olla liialt paks – see takistab polümeriseerumist ja halvendab täidise püsivust.

Praimerit võidakse kasutada eraldi või üheaegselt koos teiste komponentidega - see sõltub adhesiivsüsteemist. Vastavalt on tegemist 1-, 2- või kolmeastmelise süsteemiga. Kõiki neid kirjeldatakse lähemalt järgnevates peatükkides.

http://www.drnoot.com/?page_id=15 

back forward