GENIRE: Põlvkonnad ja põlvkondade vahelised suhted kujunevas infoühiskonnas

Sissejuhatus

Hea lugeja!

Selles veebikogumikus toome Sinuni Eesti Teadusfondi grandiprojekti 8527 „Põlvkonnad ja põlvkondade vahelised suhted kujunevas infoühiskonnas“ raames aastatel 2011-2015 valminud ja ilmunud teaduspublikatsioonid, doktori- ja magistriväitekirjad, bakalaureusetööd, populaar-teaduslikud kirjutised ning õppematerjalid.

Projekti põhieesmärgiks oli analüüsida erinevate vanuserühmade kogemusi igapäevases kokkupuutes traditsioonilise ja uue meediaga ning nende meediakasutuspraktikaid. Lisaks uurisime erinevate põlvkondade meediataju ning põlvkondade vahelist interaktsiooni kujunevasse infoühiskonda sotsialiseerumisel. Kooliealiste laste, teismeliste ja noorte kõrval keskendusime ka vähemuuritud vanuserühmale – eelkooliealistele lastele. Vaatlesime kaht peamist sotsialiseerimismõjurit – lapsevanemaid ja õpetajaid – ning nende omavahelist rollijaotust sotsialiseerimisülesannete jagamisel. Tähelepanu all olid ka laste eakaaslased ja õed-vennad sotsialiseerimismõjuritena, mis võimaldas kaardistada küllaltki suurt osa tänapäevasest sotsialisatsiooniväljast.

Meie uurimisküsimused moodustavad kolm rühma, millele vastavalt oleme oma 50 teaduspublikatsiooni jaganud kolme alaossa:

  1. Vanuserühmad meediaauditooriumidena
  2. Põlvkondade meediataju, -kogemused ja hoiakud
  3. Sotsialiseerumismõjurite interaktsioonimustrid

Kogumiku teine osa toob hiirekliki kaugusele projekti teemaga seotud kolm doktori- ja 13 magistriväitekirja, kolmas osa koondab põhitäitjate juhendamisel kaitstud 15 bakalaureusetööd.

Neljandas osas vahendame ajalehtedes, ajakirjades, portaalides ja blogides ilmunud teemakohaseid populaar-teaduslikke artikleid, viies osa suunab Kristi Vinteri loodud meediakasvatuse-alaste õppematerjalideni.

Veebikogumiku kuues osa pakub projektitiimi liikmete sõnastatud praktilisi soovitusi poliitikakujundajatele, õpetajatele ja lapsevanematele laste meediakasvatuse vallas.

Lõpparuandes vaagime oma uurimismeetodite originaalsust ning esitame põhitulemused.

Viimasest rubriigist leiad veebikogumiku põhiautorite lühitutvustused ja kontaktandmed.

Head lugemist!