ESPON 2013 programm
ESPON (European Observation Network for Territorial Development and Cohesion) programmi eesmärgiks on tõsta Euroopa Liidu regionaal- ja sidususpoliitika tõhusust, parandada teadmisi Euroopa territoriaalsest terviklikkusest ja tasakaalustatud arengust ning toetada EL riikide planeerimisalast koostööd. Programm toetab Euroopa Liidu regionaalplaneerimist ja regionaalarengut rakendusuuringute ja analüüsidega ning aitab kaasa territoriaalse planeerimise ja regionaalarenguga tegelevate teadlaste üleeuroopalise koostöövõrgustiku arengule.
ESPON 2013 programmis osalevad kõik 27 Euroopa Liidu liikmesriiki ning partneritena Norra, Šveits, Island ja Liechtenstein. Programmi kaasfinantseeritakse 34 miljoni euroga Euroopa Regionaalarengu Fondist.
ESPON 2013 programmi strateegiat ja üldeesmärke väljendavad neli prioriteeti:
ESPON 2013 programmi uuringud koos inglisekeelsete aruannetega, on kättesaadavad vasakpoolsest menüüst. Lõpparuannete kohta on võimalik lugeda ka eestikeelseid kommenteeritud kokkuvõtteid. Dokumendid on esitatud PDF-formaadis.
Ülevaate annab ka e-raamat “Eesti värvid Euroopa kaardil“, kuhu on koondatud ESPONi olulisemad rakendusuuringud, nende võtmekaardid ja joonised, lisades Euroopa regionaalanalüüsile Läänemere ja Eesti fookuse.
Millistes värvides siis Eesti Euroopa kaardil välja paistab? Kord soojades (hästi!), siis jälle külmades (miks halvasti?), tihti aegreas värvi vahetades, olles ikka veel üleminekutes, avatud väikeriigina pidevates majanduslikes ja sotsiaalsetes muutustes üleilmastumisprotsesside stiihias. Taas ja taas piiririigina, mille värve segavad puhtaks kui poriseks vahetud naabrid kui kaugemad partnerid. Eestit näeb piirkondade lõikes kirju lapitekina, tõendamaks siinset territoriaalset mitmekesisust, aga ka ühevärvilisena, mis näitab regionaalarengute mõttes sarnaseid arenguid ja suundumusi. Teinekord on lisatud kaardile ohtralt värvi ja tõmmatud jämedama pintsliga – n-ö puust ja punaseks. Kaartidelt leiab tihedaid voogusid, aga ka hõredat tühjust. Kuidas Eesti Euroopa teemakaartidelt välja paistab, võib olla uudislik, huvitav ja innustav, aga ka ehmatav või näiteks populaarses kõiketeadmises ja infouputuses lihtsalt igav. Hoopis olulisem, kuidas siin, Eestis ESPONi teadmusega ruumiliste otsuste kvaliteeti tõsta, tasandada arengulõhet pealinnastumise ja ääremaastumise vahel, otsida regionaalprobleemidele spetsiifiliselt ja spetsialiseeruvalt tarmukaid lahendusi ning tõhustada territoriaalset haldust.
Asjatundlikku uurimist, et saavutada rohkem territoriaalset ühtekuuluvust ja tasakaalu!
ESPONi üldistusi Eesti võtmes: