E-õppija käsiraamat

Plagiaadituvastus

NB! Alates 2024. aasta veebruarist kasutab ülikool StrikePlagiarismi.

Vastavalt õppekorralduseeskirjale on ülikoolil õigus kontrollida üliõpilaste kirjalikke töid plagiaadituvastussüsteemi abil, laadides need üles plagiaadituvastussüsteemi andmebaasi. [jõustunud 02.05.2017] Üliõpilastööde kontrollimine plagiaadituvastusprogrammi abil on üks osa tööde hindamisprotsessist. Õppejõud ei pea küsima üliõpilaselt nõusolekut tööde plagiaadituvastusprogrammiga kontrollimiseks, kuid soovitatav on sellest üliõpilasi teavitada.

Plagiaadutuvastussüsteem võrdleb sinna üleslaaditavaid tekste internetis ja andmebaasides olevate allikatega.

  • internetis avalikult kättesaadavad materjalid
  • TÜ DSpace’is asuvas digitaalarhiivis olevad publikatsioonid ja üliõpilastööd
  • Plagiaadituvastussüsteemi andmebaasis olevad tekstid
Üliõpilased iseseisvalt plagiaadituvastussüsteemi kasutada ei saa – oluline on õppejõu/juhendaja ja üliõpilase vaheline koostöö. 

Plagiaadituvastusüsteemi abil võivad õppejõud kontrollida üliõpilaste kirjalikke töid erinevate õppeainete raames (nt referaadid, uurimustööd jms) ning lõputöid. Süsteem tuvastab tekstilised kokkulangevused kontrollitava töö ning internetis olevate tekstide ja plagiaadituvastussüsteemi ühendatud andmebaasides olevate tekstide vahel. Seejärel on õppejõul võimalik kontrollida, kas üliõpilane on viidanud korrektselt, ja plagiaadi leidmise korral selgitada üliõpilasele, mille vastu on eksitud. 

Kõikide üliõpilaste poolt tehtavate tööde puhul kuuluvad töö isiklikud (muuta, täiendada) ja varalised õigused (koopiate tegemine, levitamine) üliõpilasele. Lõputööde puhul annavad üliõpilased lihtlitsentsiga ülikoolile loa tööde avaldamiseks.

Plagiaadituvastussüsteemi üleslaetud tööd jäävad süsteemi andmebaasi, mida omakorda kasutatakse edaspidi allikatena. Plagiaadituvastussüsteem ei ole tööde avaldamise keskkond. Üleslaetud tööd ei ole andmebaasist otsinguga otsitavad. Materjalid, millele sa kattuvuste korral plagiaadituvastusüsteemis ligi pääsed, ei ole kasutatavad tsiteerimiseks ja refereerimiseks, va juhul, kui sama töö on kättesaadav avalikult internetist ja/või avalikest andmebaasidest. Viimasel juhul tuleb viidata avalikule allikale.

Plagiaadituvastustarkvara ei taotle kasutaja poolt sisestatavate dokumentide autoriõigust. Plagiaadituvastussüsteemil puudub õigus sisestatud materjali levitamiseks ning selle edastamiseks kolmandatele isikutele ilma dokumendi autori kirjaliku nõusolekuta. 

SrikePlagiarismi kasutamine

StrikePlagiarismi saab kasutada kahel erineval viisil:

  • Kirjaliku töö esitamine Moodle’i kursusel ülesande, foorumi, õpikoja või testi esseeküsimuse kaudu, kuhu õppejõud on lisanud StrikePlagiarismi kontrolli. See tähendab seda, et tööd esitades saadetakse töö kontrollimisele StrikePlagiarismi ning esituse taga näidatakse hiljem kattuvuse protsenti. Õppejõud saab näha raportit ning võib raporti kättesaadavaks teha ka õppijale

  • Sa saadad faili õppejõule tema e-posti aadressile ja õppejõud laeb selle StrikePlagiarismi veebipaneelis üles. Sina automaatselt raportit ei saa, kuid õppejõud saab raportit sinuga jagada.

Üliõpilase failide kontrollimine käib alati õppejõu kaudu. Lõputööde puhul on soovitatav kindlasti kasutada oma juhendaja abi, kuna siis saab juhendaja sind aidata raporti tõlgendamisel ja annab soovitusi muudatuste tegemiseks. 

Kui sa soovid oma lõputööd kontrollida juba mustandi faasis, kuid juhendaja ei paku sulle seda võimalust välja, siis palu juhendajalt seda võimalust. Plagiaadituvastussüsteem on sulle abiks lõputöö kirjutamisel.

Plagiaadituvastusüsteemi raport ja selle tõlgendamine

Plagiaadituvastusüsteem koostab tekstide võrdlemise tulemusel raporti, kus on näidatud, kui suures osas on analüüsitavas tekstis kattuvus teiste tekstidega (sh korrektselt vormistatud tsitaadid). Raportis näidatakse, millised osad tekstis teiste allikatega kokku langevad.

StrikePlagiarism kontrollib üleslaetava töö kattuvusi internetis ning StrikePlagiarismi andmebaasis olevate materjalide suhtes. Plagiaadituvastussüsteemi poolt märgitud tekstide kattuvuste põhjal saab õppejõud analüüsida, kas tekstis esinevad tsitaadid on nõuetekohaselt vormistatud ning kas allikatele on korrektselt viidatud. Seda, kas kattuvuste korral on tegemist plagiaadiga või mitte, hindab õppejõud või juhendaja.

Kui esialgu näitab raport suurt kattuvuse protsenti, siis ei tasu ehmatada, sest kattuvused võivad olla lubatud kattuvused (nt oma töö varasem versioon või selle osad, korrektne viidatud tsitaat, lõputöö kohustuslikud osad, viidatud kirjanduse allikad jms).

Abi

Kui sul on seoses StrikePlagiarismi kasutamisega probleeme või soovid abi raporti tõlgendamisel, siis võta ühendust õppejõu või juhendajaga, kelle abil sinu tööd plagiaadituvastusüsteemis kontrolliti.

Accept Cookies