Tere tulemast teadusprojekt “Emakakaelavähi ennetus Eestis – nutikad ja personaalsed lahendused“ kodulehele! 

 

“Emakakaelavähi ennetus Eestis – nutikad ja personaalsed lahendused“ on 2019.–2023. aastal Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahva­tervishoiu instituudi ning Eesti geenivaramu koostöös toimuv uuring. Uuringu raames kogutakse Eesti naiste kohta mitmekesine, ajakohane ja usaldusväärne teave nii emakakaelavähki haigestumise eest kaitsvate kui haigestumise riski tõstvate tegurite kohta. Uuringu tulemusena luuakse tõendus, kuidas emakakaelavähi sõeluuringut Eestis käesolevast optimaalsemalt korraldada. See on oluline, kuna emakakaelavähi ennetus aitab päästa elusid. 

 

Uuringusse kutsutakse 4000 30–55aastast naist, kes elavad kas Harjumaal, Tartumaal või Ida-Virumaal. Naisi, kellel on võimalus uuringus osaleda, teavitatakse sellest e-posti või posti teel. Uuringus osalejatel on unikaalne võimalus end mugavalt ja tasuta testida HPV-testiga ning soovi korral saada tagasisidet HPV-testi tulemuse kohta. Juhul kui olete saanud kutse uuringusse ja soovite uuringus osalemise kohta lisainfot, lugege lähemalt lehelt uuringus osalejale.

                     Kasu uuringus osalejale

 

Eestis on emakakaelavähk naiste hulgas sageduselt teine pahaloomuline kasvaja. Kõige olulisem riskitegur emakakaelavähi kujunemisel on inimese papilloomiviiruse (HPV) nakkus ja selle püsimine pikka aega. Üldjuhul kulub HPV-ga nakatumisest emakakaelavähi tekkimiseni ligikaudu 10–25 aastat, mis tähendab, et regulaarse kontrolliga on võimalik vähi tekkimist ennetada. Emakakaelavähist ning riskiteguritest saate lähemalt lugeda lehelt emakakaelavähist ning ennetus.