ETTEVÕTTE KÄIVITUS- JA TEGEVUSPERIOOD
ETTEVÕTTE KÄIVITUS- JA TEGEVUSPERIOOD
Ettevõtte tegevuses võib eristada kahte perioodi:
- käivitamisperiood, mis algab ettevõtte registreerimisest ja hõlmad toodete ja teenuste müügiks ettevalmistavaid tegevusi – ruumide rent ja ettevalmistamine, seadmete hankimine, turundustegevusi, töötajate värbamist jms;
- tegevusperiood, mis algab toodete ja teenuste müügiga. Ettevõtte kulud on nüüd seotud toodete tootmise või teenuste pakkumisega ning ettevõtte käigus hoidmisega.
2.1 Käivitamisperiood
Nagu eelnevalt toodud, toimub käivitamisperioodil ettevõtte tegevuse ettevalmistamine. Käivitamisperioodil on ettevõttel kulud, mis kaetakse ettevõtte rajajate isiklike säästude, ettevõtlustoetuste, laenuraha või muude rahastusallikate arvelt.
Käivitusperioodi kestus oleneb ettevõtlustegevuse ajalisest kestuses. Ettevõtja huvidest lähtuvalt peab see olema võimalikult lühikene. Sel perioodil ei ole ettevõttel sissetulekuid, kuid on kulud.
Käivitusperiood vajab hoolikat planeerimist, võttes arvesse:
- teostamist vajavad tegevused;
- tegevuste ajakulu;
- vajalike investeeringute hulk ja rahaline kulu.
Enne finantsiliste kulutuste tegemist on vaja ettevõte registreerida Ettevõtjaportaalis (www.rik.ee). Lisaks on võimalik ettevõtet luua notaris (https://www.eesti.ee/et/ettevotlus/ettevotte-loomine/osauehingu-asutamine).
Ettevõtte registreerimisel tuleb arvestada riigilõivuga (seisuga 1.11.2021 190€) ja OÜ puhul minimaalse osakapitaliga summas 2500€. Ettevõtet saab asutada ka sissemakset tegemata, kuid see ei vabasta sissemakse tegemata jätmisest!
Käivitusperioodi kulud kaetakse tavaliselt:
- Ettevõtja(te) isiklikud vahendid – säästud, pärandus, vara müük jne;
- Ettevõtja(te) sugulaste, sõprade ja tuttavate vahendid (ingl. k. founders, family, friends; levinumalt family, friends and fools ehk FFF);
- Liisingu korral ostab liisinguettevõte kliendi poolt valitud vara ja rendib selle talle.
- Pangalaen – nii pika- kui lühiajalise kestvusega;
- Tarnijate poolt antav krediit – ettevõte, kellelt ostetakse kaupa või teenuseid ei nõua nende tasumist kohe ja täies ulatuses, vaid annavad võimaluse maksta osaliselt või täielikult teatava maksetähtaja jooksul;
- Äriinglid (business angels) – üksikisikust investor;
- Vt. Eesti Äriinglite Assotsiatsioon https://estban.ee/
- Ühisrahastusplatvormid (growd funding);
- Klientide ettemaksed – klient teeb tootele/teenusele ettemakse ja seeläbi toetab ettevõtluse alustamist;
- Faktooring – ettevõtja loovutab nõuded (arved jm) faktooringuettevõttele, saades vastu kohese nõuete finantseerimise (nt. arve makstakse kinni) ja haldusteenuse nõuete efektiivsemaks kogumiseks;
- Vt. lisainfot Faktooring – mis see on ja kuidas see töötab? https://financer.com/ee/laenud/arilaen/faktooring/
- Muud lahendused nagu nt. laenu-hoiuühistud, väikelaenugrupid, eraisikute laenud jne;
- Toetused ettevõtluse alustamiseks (nt. Starditoetus (RIK), Ettevõtluse alustamise toetus (Töötukassa), Innovatsiooniosak (EAS)).
2.1 Ülesanne
2.2 Ülesanne. Vaata naidisjuhtumi 2. osa ja lahenda harjutusülesanne
2.2 Tegevusperiood
Ettevõtte tegevusperiood algab toodete või teenuste müügiga. Ettevõtte kulud on nüüd seotud toodete valmistamisega või teenuste pakkumisega ning ettevõtte käigus hoidmisega.
Tulu saadakse toodete või teenuste müügist ja muudest ärituludest.
Pikemas perspektiivis sõltub ettevõtte tasuvus sellest, kas toodete müügist laekuva sissetuleku arvelt kaetakse kõik toodete valmistamise ja ettevõtte ülalpidamise kulud ning teenitakse kasumit. Samuti peab tegevusest saadud tuludest olema kaetud ettevõtte käivitusperioodi kulud.
2.3 Ülesanne
Vaata näidisjuhtumi 3. osa ja lahenda harjutusülesanne