Alustava ettevõtte eelarve koostamine
ALUSTAVA ETTEVÕTTE EELARVE KOOSTAMINE
Ettevõtluspädevus: finantskirjaoskus
A budget is more than just a series of numbers on a page, it is an embodiment of your value. Barac Obama
Eelteadmiste kirjeldus: Õpiobjekt ei eelda eelnevaid teadmisi eelarve koostamisest. Kasuks tulevad kogemused isikliku eelarve koostamisest ja haldamisest.
Õpiobjekti maht: (kuni) 8h.
Õpiobjekti eesmärk: Õpiobjekti eesmärgiks on alustava ettevõtte eelarve koostamise teoreetiliste teadmiste omandamine ja harjutamine.
Sihtrühma kirjeldus
Õpiobjekti sihtrühmaks on nii üliõpilased kui ka gümnaasiumiõpilased, kes on läbimas oma esimest ettevõtluskursust. Lisaks on kursus mõeldud ka alustavatele ettevõtjatele ja väikeettevõtjatele, kes soovivad rohkem teada eelarve koostamisest.
Õpiväljundid:
Õpiobjekti läbi töötanud õppur:- omab ülevaadet erinevatest rahastamisallikatest;
- oskab eristada ettevõtte käivitus- ja tegevusperioodi;
- teab toote/teenuse hinnastamise põhialuseid;
- omab ülevaadet ettevõtte tuludest ja nende kujunemisest;
- teab ettevõtte põhi- ja muutuvkulusid;
- oskab arvutada palka, amortisatsiooni ja teab peamiseid käibemaksumäärasid;
- oskab koostada alustava ettevõtte lihtsustatud eelarvet.
Õpiobjekti saab kasutada iseseisvaks lugemiseks ja läbi töötamiseks. Materjali teoreetilisi aluseid aitavad kinnistada lühitestid ning teoreetilise osa praktilist väljundit aitab jälgida naidisjuhtum.
Õpijuhis
Kursuse läbimise eelduseks on arvutikasutuse oskus ja võimalus. Lisaks internetivõimalusele on vaja kasutada ka Excelit ning vajadusel kalkulaatorit. Õpiobjekt sisaldab teoreetilisi materjale ja nende kinnistamisülesandeid. Paralleelselt teoreetilise käsitlusega lahendatakse naidisjuhtumit väljamõeldud ettevõttest Taskur OÜ, kes on alustamas sülearvutitaskute tootmisega. Õpiobjekt on disainitud abistama täikasvanud õppijat ettevõtlusega alustamisel eelarve koostamise teemade läbimisel. Õpiobjekti läbimiseks on arvestatud 8 tundi, mis koosneb iseseisvast tööst teoreetilise käsitluse ja selle kinnistamisülesannete läbimiseks ning praktilise naidisjuhtumi ja sellega seonduvate harjutuste läbi tegemisest.
Õppematerjali ülesehitus
Õpiobjekt on üles ehitatud teemade kaupa lähtudes eelarve koostamise loogikast. Õpiobjekt on ülesehituslikult jaotatud teoreetiliseks käsitluseks, mis hõlmab kuut teemavaldkonda: eelarve ja eelarvestamine, ettevõtte käivitus- ja tegevusperiood, kulud, hinnakujundus, tulud ja eelarve tasakaal. Teoreetilist käsitlust ilmestab naidisjuhtum koos harjutusülesannetega. Soovituslik on teemad läbida etteantud järjekorras, kuna sel viisil on võimalik saada materjalidest maksimaalne kasu.