1.3.2 Eetikakoodeksi koostamise põhjused ja vajadus

1.3.2. EETIKAKOODEKSI KOOSTAMISE PÕHJUSED JA VAJADUS

Eetikakoodeksi koostamise enamlevinud põhjusteks on:

• sisemine vajadus sõnastada elukutse/organisatsiooni/hobiga seotud inimeste väärtused ja käitumismallid,
    • väline surve ja avalikkuse ootused,
    • elukutse maine kujundamine,
    • õiguskeskkonna muutused (nt abstraktsed õigusnormid eeldavad konkreetsemates põhimõtetes kokkuleppimist) (Ametnikueetika …, 2013).

Tartu Ülikooli eetikakeskuse poolt koostatud “Eetikakoodeksite käsiraamat” toob välja järgnevad põhjused koodeksi koostamiseks organisatsioonis:

• heade tavade kirjapanemine

· ühtsustunde loomine põhiväärtuste sõnastamise abil

· grupi lojaalsuse suurendamine ja väärtuste ühtlustamine

· väära käitumise ennetamine ja ärahoidmine

· maine loomine või usalduse tõstmine avalikkuse silmis

· avalikkuse surve ja suurenenud kontrolli tõttu

· juhtimistasandite vähendamisest ja vastutuse delegeerimisest tulenenud käitumuslike raamide kehtestamise tõttu

• puuduliku õigusliku regulatsiooni täiendamiseks (Tartu Ülikooli eetikakeskus 2007).

Seega on eetikakoodeksi koostamiseks erinevad vajadused ja põhjused, mis lähtuvad konkreetsest vajadusest, organisatsioonist või kutsealast.