2.3.3 Rohepesu

 2.3.3. ROHEPESU

Jätkusuutlikkusest rääkides ei saa käsitlemata jätta sellist nähtust nagu rohepesu.

Rohepesu ehk ökoeksitamine (greenwash) on turundusvõte, mille korral esitletakse keskkonnavaenulikku tegevust üldsusele positiivsena, varjates liialdades toote või teenuse tegelikke omadusi. Rohepesule osutab tihti see, kui firma kulutab märgatavalt rohkem raha ja aega toote “roheliseks” reklaamimisele kui toote enda arendamisele keskkonnasõbralikumaks.

Roheturundus on keskkonnasõbralike toodete või teenuste reklaam, mida kasutatakse inimeste tarbimisharjumuste muutmiseks ebatraditsiooniliste toodete/teenuste puhul. Need tooted/teenused hõlmavad sageli keerukaid taustaprobleeme nagu ületarbimine, kliimamuutus jne.

Rohepunastamine ehk ökopunastamine toimub siis, kui ettevõte jagab liiga vähe või pea üldse mitte infot enda sotsiaalselt ja keskkonnaalaselt vastutustundlikest ettevõtmistest või oma toote keskkonnapositiivsetest omadustest. Ehk ettevõte teeb midagi, aga ei räägi sellest.

joonis 9

Allikas: Eesti Roheline Liikumine, https://roheline.ee/ara-lase-end-petta-ehk-luhidalt-rohepesust-est-eng/

Rohepesu veab inimesi alt ja võtab neilt otsustusvõimaluse kaupade ostmisel: inimesed usuvad, et käituvad oma väärtusele vastavalt (nt püüdes olla loodussõbralik), kuid tegelikult on neid lollitatud ning petetud firmade poolt, kes proovivad võita nende usaldusväärsust valelike meetoditega. Samuti meelitab rohepesu inimeste tähelepanu ära tegelikelt probleemidelt, nagu näiteks sotsiaalselt ja ökoloogiliselt õiglase tootmisprotsessi loomine. Seega liigub rohepesu ohvri fookus toodet ostes mujale, kui tegevustele, mis päriselt toetaksid globaalse vaesuse ja nälja vastu võitlemist, sealjuures negatiivse mõjude vähendamist nii inimeste tervisele kui keskkonnale. (Eesti Roheline Liikumine, 2022)

Lisalugemiseks:

Rohepesu kohta vaadake klippi: https://keskkonnaharidus.ee/et/oppematerjalid/keskkonnaklipp-rohepesu

Näidisjuhtumina tasub lugeda ja analüüsida järgmist artiklit:

https://laser.ee/keskkond/ettevaatust-rohe-juustu-rohepesu/

2021 ja 2022 rohepesu näited (inglise keeles): https://thesustainableagency.com/blog/greenwashing-examples/

Määratle, kas tegemist on rohepesuga: