Teaduskommunikatsioon ja teaduse vahendamine avalikkusele

Kuupäev:
21.03.2019 10:00 - 16:00

Asukoht:
Tartu, Jakobi 2–226

Koolitus on suunatud Tartu Ülikooli doktorantidele. Töökeel on eesti keel.

Tartu Ülikooli doktorikoolid kutsuvad teid ühisele doktorantide koolituspäevale. Koolituspäeva keskseteks küsimusteks on: kuidas viia teadus avalikkuseni, millised teemad on avalikkuse jaoks olulised? Kuidas suhelda ajakirjanikega ja anda neile vajalikku infot? Kuidas tuua ennast esile sotsiaalmeedias ja millised kanaleid selle jaoks kasutada?

Peale lõunapausi toimub 5 paralleelset töötuba, võimalik on osa võtta kuni kahest töötoast. Töötubades osalemiseks on vajalik eelnev registreerumine.

10:00-12:00 Ettekanded (Jakobi 2-226)

Teadustegevuse vahendamine avalikkusele – Terje Tuisk (Eesti Teadusagentuur, teaduse populariseerimise osakonna juhataja)
Populariseerimistegevuse vajalikkus, erinevad populariseerimise võimalused. Sihtrühma määratlemine. Tegevuse olulisus doktorandi karjäärile ja teadusrahastuse taotlemisel.

Teaduskommunikatsioon ja teadusuudis – Randel Kreitsberg (Tartu Ülikool, teaduskommunikatsiooni peaspetsialist)
Teadusuudise liigid, uudise äratundmine. Sihtrühma määratlemine ja sellele sobiva kommunikatsioonivormi leidmine. TÜ kanalid & ülikoolipoolne tugi.

Intervjuu andmine ja ajakirjanikuga suhtlemine – Brit Laak (Tartu Ülikool, teleajakirjanduse õpetaja)
Kuidas ajakirjanik oma tööd teeb (sh meediumi eripärad). Kuidas oma sõnumit ajakirjanikule edastada. Kuidas tagada tulemuslik suhtlus.

Sotsiaalmeedia kanalid ja võimalused – Inga Külmoja (Tartu Ülikool, sotsiaalmeedia peaspetsialist)
Milliseid tegevusi kajastada sotsiaalmeedias, millised kanalid on doktorandile sobivad?

12:00-13:00 Lõuna osalejatele (ringauditooriumi fuajees)

13:00-16:15 Paralleelsed töötoad (Jakobi 2, ruumi number lisatud töötoa juurde)
            13:00-14:30 1. töötoas osalemine
            14:30-14:45     kohvipaus osalejatele
            14:45-16:15 2. töötoas osalemine

Töötuba 1: Intervjuu andmine – Brit Laak (Tartu Ülikool, teleajakirjanduse õpetaja) Jakobi 2-224
Erinevad intervjuu liigid. Kuidas oma uurimistööd arusaadavalt ja vastavalt meediumi eripärale selgitada. Intervjuunäidete analüüs.

Töötuba 2: Kommunikatsiooniplaani koostamine – Terje Tuisk, Liis Livin (Eesti Teadusagentuur) Jakobi 2-107
Millal ja kellele on vaja kommunikatsiooniplaani? Uurime erinevate rahastajate nõudeid ja teeme praktilisi harjutusi, kus iga osaleja saab tegeleda oma konkreetse uurimisteema laiemate kommunikeerimisvõimaluste kaardistamisega.

Töötuba 3: Teadusuudise koostamine & suunamine – Katre Tatrik (TÜ, ERR Novaator toimetaja) Jakobi 2–110
Kui mulle tundub, et mul on uudis, mida ma siis teen? Räägime sellest, mis on uudis ja lugu, kuidas ära tunda head teadusuudist, kuidas see meediale maha müüa.

Töötuba 4: Sotsiaalmeedia võimalused – Inga Külmoja (TÜ sotsiaalmeedia spetsialist) Jakobi 2-230, kaasa sülearvuti!
Õpime kirjutama sotsiaalmeedia jaoks, proovime luua kujundusi, teeme populaarteaduslikku videot.

Töötuba 5: Viisakusvestlus erinevates esindussituatsioonides – Kristel Jalak (DevelopDesign) Jakobi 2-130
Töötoa eesmärk on demonstreerida viisakusvestluse (small-talk) mudelit ning selle tehnikaid ja meetodeid, mis võimaldavad ennast mugavamalt ja kindlamalt tunda viisakusvestlust eeldavates sotsiaalsetes situatsioonides, eeskätt esindusolukordades, kus doktorandil tuleb esindada TÜ teadlaskonda. Täpsem koolitaja ja töötoa tutvustus siin.

Koolituspäev on osalejatele tasuta.

Üritus on leitav ka Facebookisthttps://www.facebook.com/events/372956560149339/

Üritust korraldatakse koostöös Eesti Teadusagentuuriga ja Tartu Ülikooli kommunikatsioonispetsialistidega.

Lisainfo: Merili.Hansen@ut.ee

Üritust finantseerib Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond (Tartu Ülikooli ASTRA projekt PER ASPERA).