Kiire kokkuvõte Muski Twitteri draamadest ning miks need probleemiks on

Viimastel nädalatel on mult palju inimesi uurinud, et mis täpselt ikka Muski ja Twitteriga toimub ja miks see mind nii kurjaks on ajanud, et oma vähesest vabast ajast veel “Eesti sotsiaalvõrgustikku” kangekaelselt käivitan…

Kuna aega on vähe, siis otsustasin, et panen mõtted kirja siia blogisse ja saan edaspidi linki jagada.

Kõigepealt on oluline küsimus, et mis on Twitter? Võibolla tundub jabur küsimus, sest kõik teavad, et see on sotsiaalmeediapaltvormiga, kuid see ei pruugi olla päris täpsne vastus. Tegu on pigem võimsa tööriistaga, mida annab kasutada mitmetel viisidel ning erinevatel eesmärkidel (nii headel kui halbadel). Minu jaoks oli näiteks Twitter tööriist, mis aitas info ülekülluses leida üles selle info, mis mulle professionaalselt ja isiklikult vajalik oli teada. 

Jälgisin erinevaid ühiskonnategelasi, ajakirjanikke, teadlasi, aktiivseid Eesti inimesi ning olen nüüd aastatega suutnud jälgitavad kontod just nii parajaks timmida, et põhimõtteliselt iga postitust minu uudisvoos oli minu jaoks vähemalt huvitav ning olin üsna kindel, et kui mingil mind huvitaval teemal kuskil maailma nurgas põnev uudis tuleb, siis jõuab see loetud tundidega ka minu uudisvoogu.

Lisaks siis püüdsin ka ise luua infovoogu, mis teisi võiks aidata ning tundub, et see mul ka õnnestus, sest vaikselt kogunes mulle juba ligi tuhat jälgijat (ei kasutanud ühegi nippi ega trikki seal jälgijate saamiseks).

Ja siis jalutas hr Musk kraanikauss näpus Twitteri peakontorisse… Ausalt öeldes kõike järgnevat vaadates oleks WC-pott sümboolsem valik olnud. Paar nädalat järgisin toimuvat murelikult ja järjest kasvava pahameelega ning mingi hetk sai mul juba täiesti kõrini ja otsustasin lahkuda, sest see kõik läks liiga vastuollu minu väärtushinnangutega ja põhimõtetega. Aga panen siis olulisemad punktid kirja.

Twitteri massiline koondamine

Tegelikult ma täiesti usun, et Twitteris oli inimesi, keda oleks võinud koondada ja töökohti, mida kaotada, kuid kindlasti pole võimalik paari päevaga välja kaardistada kogu olukorda… Vallandamised viidi läbi väga nahaalselt ning kui enne seda mul Muski osas ei olnud väga tugevaid tundeid, siis paari päevaga sain aru, et tegu on inimesega, kellega mulle ei meeldiks olla ühes ruumis väga pikalt.

Aga jättes isiklikud sümpaatiad kõrvale, siis selline läbimõtlematu lammutamine tähendab paratamatult seda, et lahkus hulk tarkvarainsenere ja teisi, kes vastutavad lehe turvalisuse ja jätkusuutlikkuse eest. Ehk siis iga päevaga praegu lehe turvalisus väheneb ning suureneb ka risk, et mingi hetk tekivad suuremad tehnilised probleemid… Kuna kõige olulisem on infovoog just kriisiolukordades, kuid ma ei ole enam kindel, et suurema kriisi korral ei jookse Twitter lihtsalt kokku, siis pidin mõtlema, et kus saaksin endale uut võrgustikku looma hakata…

Elon Musk went on a firing frenzy at Twitter. Now he’s paying for it (Reuters)

Twitter’s Security And Privacy Leaders Quit Amidst Musk’s Chaotic Takeover (Forbes)

https://edition.cnn.com/2022/11/03/tech/twitter-layoffs/index.html

Tuvastatud kasutaja = 8 eurot

Kuigi Musk enne Twitterisse kolimist mitu korda ütles, et raha pole tema jaoks oluline, siis nüüd tundub, et siiski on.. Ja esimene katsetus Twitteri tulutoovaks äriks muuta oli see, et iga kasutaja saab 8 euro eest enda kontole selle sinise märgi, mis varasemalt aitas tuvastada autentitud kasutajaid. See tõi kaasa kiire kaose… Ameerika ravimifirma kaotas miljardeid, kuid nende libakonto lubas insuliini edaspidi tasuta jagada, Chiquita tegi nalja siin Ladina Ameerika okupeerimise kallal ning isegi Tesla sai endale libakonto, kes lubas autosid Ukrainasse tarnida, viidates Tesla auto kombele plahvatada.

Tesla Fake Tweet

A fake tweet sparked panic at Eli Lilly and may have cost Twitter millions (The Washington Post)

Väga kiirelt lõpetati siniste märgikeste müük ära, kuid sõnum oli antud - raha eest saab kõike… Ja ma ei tea kui palju tavakasutajaid nüüd on valmis 8 dollarit konto autentimise eest maksma, kuid olen kindel, et Prigožini trollivabrikud Venemaa avarustes selle raha leiavad.

Nüüd muidugi on uus jutt, et edaspidi hakatakse manuaalselt kontrollima, kuid kes seda teeb, kui 70% töötajatest on vallandatud ning firmas valitseb kaos?

Trumpi ja teiste eemaldatud kontode ennistamine

Edasi läks siis Musk demokraatlikke eksperimente tegema ning esmalt uuris kasutajatelt, et kas Trumpi konto peaks ennistama. Pean tunnistama, et sellest hääletusest võtsin veel osa, lootes, et äkki terve mõistus võidab, kui väikese hääleteenamusega jäid peale hääled, mis soovisid Trumpi tagasi… Järgmine hääletus oli siis selle üle, et kas kontod, kes on keskkonnast eemaldatud reeglite rikkumise pärast tuleks ennistada ning seal enamik inimesi ei viitsinud isegi arvamus avaldada… Seega tunduvalt vähemate häältega kuid samas ülekaalukama võiduga otsustati, et kontod tuuakse tagasi…

Elon Musk tweet screenshot

Inimesena, kes on mitmeid aastaid tegelenud valeinfo vastu võitlemisega tean väga hästi, kui keeruline on Twitterist (ja Facebookist) isegi ühte postitust maha saada, kus on valeinfo või vihakõne… Selleks, et su konto lõplikult blokeeritakse peab ikka korralikult vaeva nägema. Ja nüüd korraga see seltskond tagasi lasta? See on suht virtuaalse põrgu kirjeldus… Need, kes ainult Eesti Twitteri sisu tarbivad ei pruugi isegi tajuda problemi suurust, kuid mu enda võrgustik on rahvusvaheline ja see on ikka päris õudne mis toimub.

‘Opening the gates of hell’: Musk says he will revive banned accounts (The Washington Post)

Elon Musk is Courting the Far Right in Real Time (Pride.com)

Twitteri draama mõjutab ka Ukraina sõda

 

Kõige kurvem on see, et kogu see kaos teeb kahju Ukrainale ja aitab Venemaad, sest esiteks see viib tähelepanu olulistelt asjadelt kõrvale sellele tsirkusele, teiseks on Musk asunud toetama USA konservatiive, kes pigem eelistaks Ukrainat vähem toetada ning samuti kogu see sinise märgi teema annab väga palju võimalusi pahatahtlikele mõjuagentidele..

Putin's propaganda to be 'all over Twitter' as Elon Musk restores banned accounts (Express.co.uk)

Ukraine Is Getting Nervous About Elon Musk (Defense One)

 

Tegelikult seid kaost on veel rohkem, kuid kui tahate, siis Google abiks... Panin ka siia teksti vahele mõned lingid, et kui soovite pikemalt mõne punkti kohta lugeda. Oma vaimse tervise huvides otsustasin enda Twitteri rakendused kustutada ja ära kolida Mastodoni. Eks muidugi kurb on see, et pean jälle oma võrgustikku nullist looma, kuid asi on parem kui kartsin… Kahe nädalaga, mis Mastodonis olen olen juba leidnud põnevaid eksperte sealt ja ka mitmed kontod, mida Twitteris jälgin on ümber kolinud… On ju ütlus, et iga asi on millekski hea ning tänu Twitterile on nüüd laiem debatt tsentraliseeritud sotsiaalvõrgustike teemal - kui kasulik see ikkagi on, kui meie inforuumi kontrollitakse kuskil kaugel riigis üksikute miljardäride poolt? Eriti selliste tüüpide poolt, kelle meelest on normaalne selliseid postitusi oma ajajoonel teha...

Muski postituse kuvatõmmis - Trump ja Twitter

 

Mastodonist kirjutan eraldi postitusest lähiajal… Püüame siin est.social serverit üles saada ning kui oleme nii kaugel, et see on kõigile registreerimiseks avatud, siis tutvustame kogu kontseptsiooni ja ideed laiemalt… Senikaua kui on huvi, siis saate liituda näiteks selle kutsega https://est.social/invite/RTmiVFEX

PS! Ma tean, et see blogi on suht varjusurmas, kuid viimasel ajal toimub kogu aeg nii palju põnevaid asju, et ei jää lihtsalt aega nendest asjadest kirjutamiseks :(