Suuhügieen breketravi ajal

1. Ennetavad meetmed enne ortodontilist ravi

Ennetavad meetmed enne ortodontilist ravi on:

  • motivatsioon,
  • suuhügieeni treening,
  • professionaalne hammaste puhastamine,
  • toitumisalane nõustamine.

Täiskasvanu, kes otsustab alustada ortodontilist ravi, on üldjuhul väga hästi motiveeritud.

Siinkohal kordame väga lühidalt, mis on suuhoolduse tarvis oluline:
– hammaste harjamine,
– hambaniidi kasutamine,
– fluoriidide kasutamine,
– mitmesugused abivahendid,
– õige toitumine,
– regulaarne hambaarsti juures käimine.

Enne hammaste harjamist soovitatakse puhastada hammaste kontaktpinnad hambaniidiga, sest hambahari sinna ei ulatu. Hambaniiti võib hoida sõrmedega (vt joonis). Väga mugav on hambaharjalaadne hambaniidihoidja. Kaval vidin võimaldab niiti edasi kerida, nii et puhas osa tuleb nähtavale ja kasutatud osa kaob käepideme sisse. Sobib hästi jõulukingiks. Apteegis on saadaval väga erinevaid hambaniidihoidjaid. Hambaniiti tuleb libistada mööda hambapinda nii, et see ei teeks igemele haiget ja eemaldaks võimalikult hästi hambakatu hammaste vahelt.

hambaharjad.pngHammaste ja igemepiiri puhastamiseks soovitatakse soft-märgistusega hambaharja. Kui kasutate medium-märgistusega hambaharja, siis pole te midagi valesti teinud, veenduge vaid, et te ei kahjusta hambaid ja igemeid tugevamate harjastega. Kasutada võib ka elektrilist hambaharja. Tegelikult on viimane päris mõnus. Hambaharja otsikut tuleb regulaarselt (vähemalt kolme kuu tagant) vahetada.

Hammaste harjamisel on tähtis kasutada õiget tehnikat (vt joonist) ja pesta hambaid vähemalt kahe minuti jooksul. Hambaharja harjased võiksid olla hambapinna suhtes umbes 45-kraadise nurga all. Siis saab eemaldada hambakatu igemevaost.

Harjamist soovitatakse alustada kõige tagumise hamba keelepoolselt pinnalt, liikudes harjaga ette keskele. Seejärel kõige tagumise hamba põsepoolselt pinnalt, liikudes jälle harjaga ette keskele. Viimasena tagahamba mälumispinnalt, liikudes taas kõiki hambaid pestes ettepoole. Ülemiste ja alumiste eeshammaste pesemisel ei tohi unustada puhastada nende hammaste keelepoolseid pindu.

Puhtaks peavad saama kõik hambapinnad. Hambaid peske ikka hommikul ja kindlasti õhtul enne magama minekut.

pastajm.pngHambapasta võiks sisaldada fluori, kui hambaarst pole teile mingil põhjusel soovitanud mõnda  muud hambapastat. Et hambapastas sisalduv fluor jõuaks hambaemaili tugevdada, soovitataksegi harjata hambaid vähemalt kaks minutit. Ega kiiremini jõuagi kõikide hammaste kõiki pindu vähemalt 4–5 edasi-tagasiliigutusega pesta. Fluoriid soodustab mineraalide imendumist süljest hambaemaili ja samas vähendab suu bakterite võimet toota happeid, vähendades sellega kaariese tekke riski hambaemailis. Piisab herneterasuurusest hambapastakogusest hambaharjal. Ja seda ikka kaks korda päevas.

Bakterite vähendamiseks suus soovitatakse puhastada keelt spetsiaalse keelekaabitsaga. Samuti võib kasutada hambavahede puhastamiseks spetsiaalseid hambavaheharju. Jällegi hea jõulukingitus on hambaharja- või survepesurilaadne pritsimisseade.

Suuloputusvedelikke on oma eesmärkidelt erinevaid. Tavalisem on kattu lagundav suuvesi, mis kergendab hammaste puhastamist. Siin on valida, kas napsuga või ilma.

Kõik me teame midagi toitumisest ja meie maitse-eelistused on erinevad. Tähtis on teada, et söögikordadel peab olema vahe, et sülg jõuaks happed neutraliseerida. Kindlad söögikorrad on kasulikud nii vööümbermõõdule kui ka hammaste tervisele.

On täitsa kindel, et janujook on vesi!

Regulaarne hambaarsti juures käimine – kaks korda aastas – aitab raha kokku hoida. Pidevast autohoolduse kasulikkusest saavad kõik aru. Mida vähem on vaja remontida, seda väiksem on arve.

Nüüd on aeg vaadata enda sisse ja tunnistada endale, kas te hoolitsete oma suutervise eest hästi, mitte eriti või halvasti.
– Kui teete kõik nii, nagu soovitatakse, siis võite alustada rahulikult ortodontilist breketravi ning saate sirgete ja tervete hammastega naeratuse.
– Need, kes tunnistavad endale, et nad ei ole kõiki soovitusi kuulda võtnud, õpivad puuduvad oskused selgeks ja alustavad alles siis ortodontilist breketravi.
– Kuid need, kes ei taha oma puudusi tunnistada, ei peaks breketraviga alustama, sest hiljem olete õnnetu ja väga rahulolematu. Kas teil on ikka meeles esimene pilt rikutud hammastest?
– Ortodontiline ravi ei sobi neile, kellel puudub motivatsioon oma suutervise hoidmiseks.

Kui te ise ei oska oma suuhooldusoskust hinnata, siis pöörduge kas hambaarsti või suuhügienisti poole, et tema seda teeks. Küsige julgelt nõu spetsialisti käest ja seda kindlasti enne ortodontilise ravi alustamist. Hambaarst või hügienist teeb ka professionaalset hammaste puhastust. Et hetkel on Eestis suhteliselt vähe hügieniste, siis aitavad ka hambaarstid. Näiteks Tartus töötab hügienist Ode hambakliinikus ja ortodontiakeskuses.

Kas te hoolitsete oma suutervise eest nii nagu soovitatakse?