Repositooriumide register on andmebaas usaldusväärsetest avatud repositooriumidest, mis teenib kaht eesmärki:
Oma olemuselt on register repositooriumide kohta käivate metaandmete kataloog.
Repositooriume iseloomustavad järgmised metaandmed:
Alustades andmekogu otsingut repositooriumide registris, tuleb otsida küllaltki laia valdkonna järgi, leida endale huvipakkuv andmerepositoorium ja edasi jätkata otsingut repositooriumi sees.
re3data.org on 2012. a avatud teadusandmete hoidlate ülemaailmne register.
Repositooriumide registris re3data, on registreeritud üle 2600 repositooriumi.
Lisaks leiab re3data portaalist 41 tunnust otsingu täpsustamiseks. Siiski tuleb arvestada, et filtreerimine ei anna alati häid tulemusi, kuna repositooriumi haldaja ei ole esitanud väga põhjalikke metaandmeid.
Registris on olemas selge ikoonide süsteem, mis aitab mõista:
Teeme näiteotsingu ja püüame leida materjaliteaduse repositooriume:
Alustame otsingut märksõnaga materjaliteadus ehk materials science. Selline otsing annab 80 tulemust (26.09.2019 seisuga) ning need on võimalik kiiresti üle vaadata repositooriumide kirjelduste põhjal. Kui oleme huvipakkuva välja valinud, teeme edasised otsingud juba konkreetses repositooriumis.
Otsime sotsiaalteaduste repositooriume märksõnaga social science ning saame 337 tulemust (20.09.2019 seisuga) tulemust. Valime nende hulgast Finnish Social Science Data Archive, mis viib meid Soome andmeportaali Aila.
Re3data pakub ka visuaalselt atraktiivset otsingut erialade järgi, Browse by subject, kuid siin on oht, et liiga kitsa valdkonna repositooriume ei leiagi.
Veel üks koht teaduse avaandmete leidmiseks on OpenDOAR (Directory of Open Access Repositories), mis võimaldab andmete kõrval ka publikatsioonide, tarkvara, patentide, aruannete ja konverentsimaterjalide otsingut. Soovitav on kasutada liitotsingut, et leida just oma vajadustele vastav repositoorium.
Juuresolevalt graafikult on näha, et OpenDOAR registris on otseselt andmekogusid võrreldes muude andmetüüpidega siiski vähe.
https://v2.sherpa.ac.uk/view/repository_visualisations/1.html