Suur osa psühholoogiateadusest toetub vabatahtlikele osalejatele, kes on valmis mõnda küsimustikku täitma või eksperimendis osalema ning panustavad seeläbi uute teadmiste saamisesse. Just tänu vabatahtlikele osalejatele saame uut infot või täpsustame olemasolevat inimese tunnetusprotsesside, emotsioonide, käitumise, eri keskkondades hakkamasaamise jm kohta.
Vahel otsime mõne kindla omadusega või omaduseta osalejaid – näiteks teatud vanuses, teatud oskustega ja kogemustega (pillimängust arvutimängude mängimiseni) või kindla emakeelega inimesi. Teinekord ootame uuringutesse laiemalt kõiki huvilisi. Vaata meie käimasolevate uuringute juurest lähemalt, kas sobid mõnes neist osalema ning huvi korral võta uuringu läbiviijatega ühendust!
Kutsume osalema linnakeskkonna hindamise katses!
Meie uuringu “Inimestega ja inimesteta linna rohe- ja tehiskeskkonna videote mõju inimesele” peamisteks eesmärkideks on uurida, millised linnakeskkonnad Eesti inimestele meeldivad, kuivõrd on kohtade eelistused universaalsed/rahvusele omased ehk kas Eesti inimestele meeldivad samasugused kohad kui portugallastele ja ameeriklastele, ning milliste inimese omadustega (isiksus, sotsiaalärevus, emotsionaalne enesetunne ja praegune elukoht) need eelistused seotud on.
Katsed toimuvad Tartu Ülikooli Delta õppehoones Narva mnt 18, kus Sul palutakse vaadata videoklippe erinevatest kohtadest ja hinnata neid. Videote vaatamise ajal registreeritakse, kuhu Su silmad liiguvad või kui kaua ja kus paigal püsivad ning salvestatakse Su näoilmed, et nendest AI-põhise algoritmi abil näos väljenduvaid emotsioone välja lugeda. Lisaks palume Sul eelnevalt täita mõned küsimustikud oma isiksuse ja emotsionaalse enesetunde kohta (umbes 30 min). Laboris kohapeal toimuv katse kestab kokku kuni 1 tund.
Tänutäheks katses osalemise eest saad Sa soovi korral registreeruda uuringu lõpus 5x 20-eurose kaubanduskeskuse kinkekaardi loosimisele. Vajadusel on psühholoogia õppekava aineid võtvatel tudengitel võimalik osalemise eest saada katsepunkte (2 tundi).
Uuritavateks sobivad täisealised inimesed, kellel on normaalne või normaalseks korrigeeritud nägemine (st vajadusel kannad prille või kontaktläätsesid) ja kes ei ole varem külastanud Portugali pealinna Lissabon. Uuringus osalemine ei kujuta ohtu füüsilisele ega vaimsele tervisele. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja katset on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Kõik uuringu käigus kogutud andmed on konfidentsiaalsed.
Kui soovid uuringus osaleda, siis vali endale meelepärased katseajad siit ja Sinuga võetakse ühendust! Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest, Sa sooviksid osaleda aga ei leia kalendrist endale sobivaid aegu või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta eneli.veltmann@ut.ee
Kairi Kreegipuu, Liina Juuse, Kristian Pentus, Eneli Veltmann
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut
Kutsume inimesi, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel, uuringusse!
Meie peamiseks eesmärgiks on uurida, kuidas on omavahel seotud emakeel, keeleline kogemus ja keelelise informatsiooni töötlemise ajuvastused. Täpsemalt huvitab meid, kuidas inimesed, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel, tajuvad eesti keelele omaseid stiimuleid. Selleks palume Sul täita mõned küsimustikud (maksimaalselt tund aega) ning kutsume Sind laborisse EEG katsesse.
Katsed toimuvad Tartu Ülikooli Chemicumi õppehoones Ravila 14a, kus Sul palutakse kuulata kõrvaklappidesse esitatult erinevaid helisid (näiteks sõnu), sooritada mõned lühikesed lisaülesanded ning vastata taustaküsimustikule. Laboris käik kestab maksimaalselt 3 tundi, millest katsete tegemine kestab kuni 2 tundi.
Tänutäheks osalemise eest saad Sa uuringu lõpus 10-eurose kaubanduskeskuse kinkekaardi. Psühholoogia õppekava aineid võtvatel tudengitel on võimalik osalemise eest saada katsepunkte.
Uuritavateks sobivad täisealised ja heas tervislikus seisundis inimesed, kelle emakeel või üks emakeeltest on vene keel ja kes oskavad eesti keelt vähemalt kesktasemel. Kuna mõned terviseseisundid on seotud informatsioonitöötluse eripäradega, on oluline, et uuringus osalejatel poleks tõsiseid terviseprobleeme (eriti neuroloogilisi häireid: epilepsiat, tugevat migreeni, peatraumasid); et hetkel ei oleks diagnoositud mõnda psüühikahäiret (sh depressioon); ja et hetkel ei kasutaks potentsiaalselt neuroloogiliste kõrvalmõjudega ravimeid.
Uuringus osalemine ei kujuta ohtu füüsilisele ega vaimsele tervisele. Uuringus osalemine on vabatahtlik ja katset on võimalik igal hetkel pooleli jätta. Kõik uuringu käigus kogutud andmed on konfidentsiaalsed.
Kui soovid uuringus osaleda, siis vali endale meelepärased katseajad siit ja Sinuga võetakse ühendust! Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest, Sa sooviksid osaleda aga ei leia kalendrist endale sobivaid aegu või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta katsed@psych.ut.ee.
Sofia Lutter, Liis Kask, Pärtel Lippus ja Kairi Kreegipuu
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut
Teadusuuringu peamiseks eesmärgiks on uurida näos esinevate emotsioonide eeltähelepanulist ja tähelepanulist tajumist ning depressiooni ja ärevuse sümptomite mõju nägude töötlusele. Seoseid uuritakse kasutades enesekohaseid küsimustikke ning vaadates inimese infotöötluse ajuvastuseid. Katsed toimuvad eksperimentaalpsühholoogia laboris TÜ Chemicumis (Ravila 14a), kus Sul palutakse lahendada lihtsaid reaktsioonikiiruse, mälu ja tähelepanu ülesandeid (arvutiekraanil), vaadata nägude pilte (arvutiekraanil) ja kuulata kõrvaklappidesse helisid. Katsete käigus mõõdetakse reageerimiskiirust, vastuste korrektsust ja aju elektrilist aktiivsust (EEG).
Uuritavateks sobivad hea tervisliku seisundiga 18-40-aastased paremakäelised isikud. Kuna laborikatses tuleb muuhulgas vaadata kiirelt vahelduvaid pilte ning kuna mõned terviseseisundid on seotud informatsioonitöötluse eripäradega, on oluline, et
Katsesse saabudes peab Sul olema normaalne või normaalseks korrigeeritud nägemine (st vajadusel kannad prille või kontaktläätsesid) ning normaalne kuulmine.
Tänutäheks osalemise eest saad Sa uuringu lõpus 10-eurose Partnerkaardi kinkekaardi. Vajadusel on võimalik osalemise eest saada katsepunkte (4).
Osalemiseks vali endale meelepärane aeg siit ja Sinuga võetakse ühendust! Loomulikult saad osalemisest ilma mingite tagajärgedeta loobuda.
Kui tahad täpsemalt teada uuringu sisust ja eesmärkidest või Sul tekkis mõni küsimus, siis kirjuta tajukatsed@ut.ee.
Uurimisrühma tegevusi saad jälgida siin: https://sisu.ut.ee/abc
Kairi Kreegipuu, Aire Leppik, Anna Dadatskaja
Tartu Ülikool, psühholoogia instituut
Meie laboris toimuvate katsete (sh meie uurimisgrupi katsete) kohta postitame kutseid ka labori sotsiaalmeediakanalisse.